Gündem

Darbettiği Doktoru Sosyal Medyadan Tehdit Edince Tutuklanmıştı, Yine Tahliye Oldu

Edirne’de doktor B.B.Ö.’ye şiddet uyguladığı için tutuklanan ve ikinci duruşmada tahliye edilmesinin ardından bu defa da sosyal medya üzerinden tehdit eden sanık ilk duruşmada yine serbest bırakıldı.

Edirne’de doktor B.B.Ö.’yü darbettiği suçlamasıyla tutuklanıp hakkında açılan davanın ikinci duruşmasında tahliye edilen Volkan Kuşçu, aynı doktoru bu defa sosyal medya üzerinden dizi repliğiyle tehdit ettiği gerekçesiyle tutuklanmasının ardından açılan ikinci davanın ilk duruşmasında yine tahliye edildi.

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Servisi’nde kanser tedavisi gören Nazife Kuşçu, 6 Şubat’ta çoklu organ yetmezliği sebebiyle yaşamını yitirdi. Serviste asistan doktor olarak görev yapan B.B.Ö., hastanın oğlu Volkan Kuşçu’ya ölüm belgelerinin doldurulması yönünde bilgi vermek isteyince Volkan Kuşçu, doktor B.B.Ö.’yü yumruklayarak darbetti.

Güvenlik görevlilerinin araya girdiği olayda, hastane yönetimi ‘beyaz kod’ verdi. Olay yerine gelen polis ekipleri, Volkan Kuşçu’yu gözaltına aldı. Kuşçu’nun yapılan kontrolünde, alkollü olduğu tespit edildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe ev hapsiyle cezalandırılan Volkan Kuşçu, Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine yeniden gözaltına alındı ve çıkarıldığı nöbetçi hakimlikte 9 Şubat’ta tutuklandı.

“İKİNCİ DURUŞMADA TAHLİYE KARARI ÇIKTI”

Sanık Volkan Kuşçu hakkında Edirne 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İkinci duruşmada mahkeme heyeti, saldırı mağduru doktor B.B.Ö. ile ilgili kati doktor raporunun beklenmesine ve sanık Volkan Kuşçu’nun tahliyesine karar verip, duruşmayı 12 Haziran’a erteledi.

“BU DEFA DA SOSYAL MEDYADAN TEHDİT PAYLAŞIMI YAPINCA YENİDEN TUTUKLANDI”

Duruşmadan sonra tahliye olan Kuşçu, sosyal medya üzerinden tehdit içerikli bir mesaj yayınladı. Sosyal medyasından ‘Ne olursa olsun, cezaevine giren insan bir süre sonra katile dönüşür’ repliğinin geçtiği bir dizi sahnesini paylaşıp, mesaj gönderdiğini iddia edilerek savcılığa şikayette bulunuldu. Haberleşme ve iletişim yasağı bulunan Kuşçu’nun paylaşımını ‘tehdit’ olarak kabul eden savcılık, hakkında tutuklama talebinde bulundu. Kuşçu, bu şikayetin üzerine yeniden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kuşçu hakkında darp davasının yanı sıra tehditle ilgili de Edirne 5’inci Asliye Mahkemesi’nde açılan ikinci davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmaya doktor B.B.Ö. katılmazken avukatları ile Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürkan Altun, oda yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda meslektaşı ile sanık Volkan Kuşçu katıldı.

”TEHDİT ETMEDİM”

Duruşmada savunmasını yapan Volkan Kuşçu, darp olayından sonra ev hapsi cezası aldığını sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımların ardından yeniden tutuklandığını belirtti. Darp olayından dolayı pişman olduğunu ifade eden Kuşçu, sosyal medya paylaşımlarında ise doktor B.B.Ö.’yü tehdit etmediğini iddia etti. Kuşçu, bakmakla yükümlü 2 çocuğu olduğunu, tehdit gibi bir niyetinin olmadığını söyleyerek, “Ben elime hiç silah almadım, geçim derdine düşmüş bir insanım” diye konuştu.

“YENİDEN TAHLİYE EDİLDİ”

Mahkeme heyeti, Volkan Kuşçu’yu 1 aylık tutukluluk halini göz önünde bulundurarak adli kontrol şartıyla tahliye etti. Kuşçu’ya yurt dışı çıkış yasağı ve haftada 1 gün imza verme zorunluluğu getirilirken, duruşma 4 Temmuz’a ertelendi.

‘DİYECEK BİR ŞEY BULAMIYORUM, CAYDIRICI DÜZENLEMELER YAPILMALI’

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altun, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, karardan dolayı çok üzgün olduklarını dile getirdi. Altun, “Dün 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ydü. Gerçekten çok üzülüyorum. Şimdi bakıldığında daha önce bir meslektaşımıza karşı şiddet uygulamış olan birisi, tahliye olduktan sonra bu sefer sosyal medya üzerinden yine üstü kapalı ölüm tehditlerinde bulunuyor. Duruşmada gördüğünüz gibi ilk duruşmada tahliye kararı veriliyor. Buradan sesleniyorum; Sağlık Bakanı’na sesleniyorum. Meclisteki milletvekillerine sesleniyorum. Caydırıcı yasal düzenlemeler yapılmadığı takdirde bunun önüne geçilebilme olasılığı yok. Bugüne kadar 10’un üzerinde hekim görevi başında katledildi. Diyecek başka bir şey bulamıyorum” ifadelerini kullandı. (DHA)

Darbettiği Doktoru Sosyal Medya Üzerinden Tehdit Edince Yeniden Tutuklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu