Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücreti Açıkladı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında yaptığı açıklamalar neticesinde 2023 yılı için net asgari ücretin 8 bin 500 TL olduğunu belirtti. Yeni belirlenen miktar ile asgari ücrete 2022 yılına göre (5 bin 500 TL) %54 oranında zam yapılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayında şu söylemlerde bulundu;

“Bu ayla birlikte enflasyon oranlarının hızla aşağıya düşüşüne şahitlik edeceğiz. Enflasyonun yıl ortasında yüzde 30’lu, yıl sonunda yüzde 20’li rakamlara indirmekte kararlıyız. Her kesimden, vatandaştan hesabını bu hedefe göre yapmasını istiyoruz. Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. İşçi, emekçilerimizin gelir ve refah seviyesini artırmış yönetim olarak hiç kimsenin hakkının zayi olmasına meydan vermeyiz. Milletimiz için varız.

Net Asgari Ücret 2023 yılında inşallah 8 bin 500 lira olarak aramızda mutabık kaldık. Asgari ücretin işverene yansıması olduğu gibi bize de yansıması var. Yüzde 50 oranında artış sağlanmış, yıllık ortalama artış oranı yüzde 70’in üzerinde gerçekleşmiştir. Yeni asgari ücretin çalışan ve işverenler başta olmak üzere ülke ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

cumhurbaşkanı erdoğan asgari ücreti açıkladı!

Asgari Ücret Nedir?

Asgari ücret, bir ülkede yasal olarak belirlenen en düşük ücret miktarıdır. Asgari ücret, bir işyerinde çalışan bir kişinin ayda en az ne kadar para kazanacağını belirtir ve genellikle ülkelerde yasa ile düzenlenir. Bu ücret, ülkedeki iş piyasası koşullarına göre periyodik olarak gözden geçirilerek güncellenir ve çalışanların mali durumunu düzenlemek amacıyla kullanılır. Ücretin miktarı, ülkenin ekonomik durumu, iş piyasası koşulları ve ülkedeki ücretlerin ortalaması gibi faktörlere göre değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu