Gündem

CHP’li Kasap: “En Düşük Hekim Maaşı Yoksulluk Sınırı Olan 19 Bin 600 Liranın Üzerine Çıksın”

CHP’li Kasap,  İntörn hekimlere, en azından kitaplarını alabilecek, asgari ücretin yarısı düzeyinde bir ücret verilmesi gerektiğini dile getiren Kasap, asistan hekimlerin de 36 saati bulan nöbetler tuttuğunu, özlük haklarının bulunmadığını ileri sürdü.

“Bir doçentin aldığı maaş  döner sermaye dahil 12 bin 550 lira”

Kasap, asistan hekimlerin maaşının yaklaşık 11 bin lira olduğunu, hiçbir aile hekiminin de 25 bin lira maaş almadığını, hasta takibi 3 bin olanlara 11 bin lira maaş ödendiğini anlattı. Kasap, ayrıca aile sağlığı merkezlerinin doktorlarına cari giderleri için 11 bin lira kadar bir para verildiğini, temizlik, badana, klima, kombi giderleri, sarf giderleri ile hizmetlinin ve çalışan ikinci hemşirenin maaşının bu paradan aile hekimince karşılandığını kaydetti. Aile hekimlerinin de açık verdiğini iddia eden Kasap, aynı işi yapan hemşirelerin de farklı maaşlar aldığını savundu. Uzman hekim maaşlarının 12-14 bin lira arasında değiştiğini ileri süren Kasap, bir doçentin aldığı maaşın da döner sermaye dahil 12 bin 550 lira olduğunu iddia etti.

“19 bin 600 liranın üzerine çıksın”

CHP’li Kasap, sağlık çalışanlarında ücret adaletsizliği olduğunu savunarak, “En düşük hekim maaşı, hekim olmayan başkanlar statüsü var sağlık müdürlüklerinde, o maaş tutarına yani 21 bin 600 liraya ya da yoksulluk sınırı olan 19 bin 600 liranın üzerine çıksın.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu