Son Dakika

Cevdet Yılmaz: Enflasyonda 20 Puanlık Bir Düşüş Bekliyorum

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, katıldığı bir televizyon programında, enflasyonla mücadeleyle ilgili yapılan çalışmalara yönelik soruları yanıtladı.

Cevdet Yılmaz, 3 yıllık perspektifle hazırlanan Orta Vadeli Program’ın (OVP) istikrarlı şekilde uygulandığını ve sonuçlarının görüldüğünü belirtti. Enflasyonun ateşi yaz aylarında büyük ölçüde düşeceğini dile getiren Yılmaz, 2026 yılında enflasyonda yeniden tek haneleri göreceklerini aktardı.

“20 puanlık bir düşüş bekliyorum”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yaz aylarında enflasyonda ivme kaybı yaşanacağını ifade ederek; “Yıllık bazda rakamların zirve yapacağı ay, mayıs enflasyonu” diyen Yılmaz, sonraki dört ayda hızlı bir düşüşün olacağını söyledi. “Ne kadar düşer?” sorusu üzerine Yılmaz, “20 puanlık bir düşüş bekliyorum.” ifadesini kullandı. Düşüşün esas etkisinin program olduğunu aktaran Yılmaz, “Aylık bazda ciddi düşüşler göreceğiz sonra da yıllık düşüşleri göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Cevdet Yılmaz, enflasyonun gelecek yıl daha da düşeceğini, 2026 yılında ise tek haneye ulaşılacağını kaydetti. Kredi derecelendirme kuruluşları not artırımı yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yılmaz “Esas olan yatırımların gelmesi. Yatırımlar Türkiye’ye gelmeye başladı. Özellikle portföy yatırımlarında ciddi bir artış görüyoruz. Doğrudan sermayede de çok umut verici sinyaller görüyoruz. Yatırımcı ilgisinin arttığını görüyoruz” açıklamasını yaptı.

İşgücü piyasalarındaki reformlarının, mesleki eğitim alanındaki planlarının istihdama önemli katkı sunacağını vurgulayan Yılmaz, “Türkiye’de alınabilecek tasarruf tedbirlerine” ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Enflasyonla mücadele topyekun mücadeledir. Kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplumuyla bu mücadelede bütün kesimlerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Gereksiz harcamalardan, ihtiyaç duymadığımız tüketimden kaçınmamız gerekiyor.” (Memurlar.net)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu