Sağlık Makaleleri

Böbrek Yetmezliği Tedavisinde Kullanılacak Yerli Proje Geliştiriliyor

İlgili proje  TÜBİTAK tarafından kabul edildi. Geliştirilen hemodiyaliz membranı, hâlihazırda sıklıkla kullanılan polietersülfon diyaliz membranlarına bir alternatif olarak projelendiriliyor.

Çalışma sonucu üretilecek olan ürünün, yüzey özellikleri ve üretim prosedürü yönüyle alternatiflerinde üstünlük ortaya koyabileceğini kaydeden Karahaliloğlu, bu mebranın çevre dostu ve biyouyumlu olacağını belirtti. Çalışmanın gelecek açısından da önemli çıktılarının olabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu, “Böbrek yetmezliği günümüzün önemli sağlık problemlerinden birisi ve bu sağlık probleminin en yaygın tedavi şekli diyaliz. Hazırlayacağımız membran, diyaliz prosesinin iyileştirilmesine katkı sağlamanın ötesinde, daha sonraki çalışmalarda giyilebilir bir diyaliz makinesi tasarımına da dönüşebilecektir. Böylece  ürünün su ve elektrik gibi kentsel altyapı ihtiyaçları gerektiren hemodiyaliz prosesinin, herhangi bir afet durumunda sekteye uğraması da engellenmiş olacaktır” dedi.

 

doc. dr. zeynep karahaliloglu
doç. dr. zeynep karahaliloğlu

Böbrek Yetmezliği İçin Geliştirilen Yerli Ürün Daha Üstün Olacak

Ortaya çıkartılan proje,  TÜBİTAK-3501 Kariyer Geliştirme Programı çerçevesinde kabul edilmiş durumda. Doç. Dr. Karahaliloğlu “Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu” üyelerine katkılarından dolayı teşekkür etti. Projenin çalışma ekibinde Kapadokya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Baki Hazer, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Batur Ercan ve Konya Şehir Hastanesi’nden Doç. Dr. Rafiye Çiftçiler yer alıyor. ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, projelerinden dolayı Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu’nu tebrik etti ve tüm çalışma ekibine başarılar diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu