Son Dakika

Asgari Ücrette İlk Toplantı Tarihi Belli Oldu

Yaklaşık 7 milyon çalışanın merakla beklediği asgari ücret görüşmelerinde ilk toplantı tarihi belli oldu. 11 Aralık Pazartesi günü yapılacak asgari ücret toplantısı 15 üyeden oluşacak.

Milyonlarca çalışan, yeni asgari ücret rakamını merakla bekliyor. 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık’ta saat 14.00’te toplantılarına başlayacak. İlk toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda olacak. Yol haritası belirlenecek. İkinci toplantı işçi tarafını temsil eden Türk-İş’te olacak. Üçüncü toplantı ise işveren tarafı olan TİSK’in ev sahipliğinde yapılacak.

Görüşmeler aralık ayı boyunca devam edecek olup son toplantı Çalışma Bakanlığı’nda yapılacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu kararları oy çokluğuyla alacak. Son toplantıda, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret oranı açıklanacak.

“Asgari ücret zammı diğer ücretler üzerinde de etkili olacak”

Asgari ücret belirlenirken, enflasyon, geçinme endeksleri ve genel ücretler seviyesi dikkate alınacak. Temmuz ayında yapılan ara zamda yüzde 34 artış yapılan asgari ücret net 11 bin 402 lira olmuştu. Yapılacak zam diğer ücretler üzerinde de etkili olacak.

“Bu toplantıdan bir rakam beklemiyoruz”

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücrete ilişkin TRT Haber’de yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi; “Genellikle bundan sonraki çalışma takviminin belirleneceği bir toplantı oluyor. Tarafların geçinme endeksleri, ekonomik sosyal durum, ücretlerin genel seviyesi gibi bir takım verileri belki de paylaşacağı bir toplantı olacaktır. Bu toplantıdan bir rakam çok beklemiyoruz. Rakamların sonraki toplantılarda dile getirilme ihtimalini değerlendiriyorum.” (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu