Mevzuat

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) Nedir? 2022 AGİ Ne Kadar?

AGİ ile ilgili bu haberimizde; asgari geçim indirimi nedir sorusu başta olmak üzere AGİ’ye dair merak edilen bütün soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

AGİ Nedir?

AGİ, asgari geçim indiriminin kısaltmasıdır. Asgari geçim indirimi, bütün çalışanların asgari düzeyde geçimini sağlayacak miktardaki kazancının, vergi dışı bırakılmasıdır.

Buna göre 16 yaşından büyük bütün çalışanların, asgari düzeydeki kazançları toplam kazançlarından ayrılarak vergi dışı bırakılır. AGİ, işveren tarafından ödenir ancak bu bedeli, devlet üstlenir. Ödenen bedel, işverenin gelir vergisinden düşülür.

asgari geçim i̇ndirimi (agi̇) nedir? 2022 agi̇ ne kadar?

Kimler Asgari Geçim İndiriminden Yararlanabilir?

AGİ’den, gerçek usulde vergilendirilen herkes yararlanabilir.

AGİ’den kimlerin yararlanabileceğini, Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. Maddesi belirler. Bu maddede ücret, gerçek ücret, diğer ücret ve işveren tarifleri yapılır.

Kısacası 16 yaşından büyük olan ve çalışan herkes, asgari geçim indiriminden yararlanabilir.

AGİ Nasıl Yapılır?

Asgari geçim indirim fonu, 16 yaşından büyük olan ve çalışan herkesin hizmetindedir. Ancak fondan yararlanabilmek için AGİ usule uygun hareket edilmelidir. AGİ, şöyle yapılır:

 • “Aile Durumu Bildirim Formu” ya da bilinen adıyla AGİ formu, çalışan kişi tarafından eksiksiz doldurulur.
 • Doldurulan bu form, işveren tarafından saklanır.
 • Çalışan kişi, formdaki bilgilerinde bir değişiklik meydana gelirse bu değişikliği, en geç 1 ay içinde işverene bildirmekle yükümlüdür.
 • Formdaki bütün bilgiler, çalışan kişinin sorumluluğundadır.

asgari geçim i̇ndirimi (agi̇) nedir? 2022 agi̇ ne kadar?

AGİ Formu Nedir?

AGİ formu, çalışan kişinin yasal AGİ miktarının tespit edilmesi için kullanılan bir formdur. Bu formu doğru şekilde doldurmak, çalışanın kişinin sorumluluğundadır.

İşveren, çalışanların AGİ formlarındaki olası yanlışlardan sorumlu değildir. Formda bir yanlışlık tespit edilmesi durumunda çalışan, bu yanlışlıktan sorumlu tutulur.

AGİ formu doldurulduktan sonra çalışanın özlük dosyasına eklenir. Evlenme, boşanma, çocuk, eşin işten ayrılması gibi durumlarda form, çalışan tarafından güncellenir.

AGİ formunda, şu veriler yer alır:

 1. İsim soyisim
 2. Kimlik numarası
 3. Görev
 4. Medeni hal
 5. Eş ismi soyismi
 6. Eşin çalışma durumu
 7. Çocuk sayısı ve bilgisi

2022 AGİ Ne Kadar?

2022 yılı en düşük AGİ tutarı, 375,30 TL’dir. Medeni durum ve çocuk sayısı da eklendiğinde AGİ miktarı, 684 TL’ye kadar çıkabilir.

Bir Yorum

 1. 2021 yılında 3 çocuk lu ağı ödemesi 830 TL alırken bu bedel neden düşmüş. İşverenler bu ödemeyi biz çalışanlara yapmıyor. Bu konuda ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu