Sağlık Makaleleri

Antibiyotik Tüketimi Azaldı mı?

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) öncülüğünde akılcı antibiyotik kullanımına yönelik yürütülen çalışmalar ve bilgilendirmeler neticesinde, 2011’den bugüne antibiyotik tüketiminin yüzde 19 azalması sağlandı.

Antibiyotik direnci, DSÖ ve birçok ülkenin üzerinde büyük bir hassasiyetle durduğu, çözüm yolları geliştirmek için çaba sarf ettiği konuların başında yer alıyor.

Kısaca “bir mikroorganizmanın antibiyotiklerin etkilerine karşı durabilme yeteneği” olarak tanımlanan direnç gelişimi, uluslararası kuruluşlar ve uzmanlar tarafından “çağın sessiz salgını” olarak da nitelendiriliyor. Uluslararası paylaşılan son verilere göre, antibiyotiklere dirençli bakterilerin zemin hazırladığı enfeksiyonlar dolayısıyla her sene dünyada yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor. Antimikrobiyal direnç gelişimi önlenemez ve etkili antibiyotikler geliştirilemezse 2050’de yaklaşık 10 milyon insanın enfeksiyon kaynaklı yaşamını kaybedeceği ifade ediliyor.

Antibiyotiklerin doğru kullanımıyla insan hayatı için “mucize” olabilen antibiyotiklerde direnç gelişimi, yoğun ve gereksiz tüketim sonucunda ortaya çıkıyor. Bu direnç gelişimi sadece insan sağlığını değil hayvanları ve tarımı da olumsuz etkiliyor.

“Türkiye’de antibiyotik tüketimi yüzde 19 azaldı”

Dünya Sağlık Örgütü, Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) gibi kuruluşlar, artan antibiyotik direncine çözüm oluşturmak adına hükümet yetkilileri, ilaç şirketleri, sivil toplum ve BM örgütleriyle bir ittifak oluştururken, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı TİTCK öncülüğünde akılcı ilaç ve antibiyotik kullanımına yönelik program sürdürülüyor.

Bu bağlamda antibiyotik reçeteleyen hekimlere, sağlık çalışanlarına yönelik çalışmalar yapılırken, toplumsal farkındalığı artırmaya dönük bilgilendirme broşürleri ve toplantıları düzenleniyor.

Gereksiz antibiyotik kullanımını önlemeye yönelik bu çalışmalar neticesinde, Türkiye’de antibiyotik tüketiminin yüzde 19 azaltılması sağlandı.

“1000 kişi başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarında düşüş var”

TİTCK verilerine göre, 1000 kişi başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarında da düşüş açıklandı. 2011’de 42,2 birim olan 1000 kişi başına günlük antibiyotik tüketimi, 2016’da 40,1’e geriledi. Yıllar içinde belli oranlarda azalma ve kısmi artışların ardından geçen yıl itibarıyla 1000 kişine başına düşen günlük antibiyotik tüketim miktarı 34,2 olarak kayıtlara geçti. Antibiyotik direnç gelişiminin azaltılması hedefiyle sürdürülen çalışmalarla bu oranın ilerleyen yıllarda daha da aşağı çekilmesi planlanıyor.

“Antibiyotikler “ağrı kesici, ateş düşürücü” görevi taşımıyor”

Uzmanlar, antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyonlarda etkili ve tedavi edici olduğunun altını çizerken, ağrı kesici, ateş düşürücü olmayan ve gelişi güzel kullanılmaması gereken antibiyotiklerin sadece bakteriyel enfeksiyon varlığında, doktor tavsiyesiyle belirtilen zaman diliminde kullanılmaları gerektiği konusunda uyarıyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu