Sendika

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Belli Oldu

Türk-İş, Şubat ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre; 4 kişilik bir aile için açlık sınırı ocak ayında 15.048 lira iken Şubat ayında 16.257 lira oldu. Yoksulluk sınırı ise 49 bin 19 liradan 52 bin 955 liraya yükseldi.

Türk-İş, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda ve gıda dışı harcamaları dikkate alarak hazırlanan açlık ve yoksulluk sınırı oranlarını açıkladı.

Türk-İş araştırmasının 2024 Şubat ayı sonucuna göre; ” Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 16 bin 257 TL’ye, Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 52 bin 955 TL’ye, Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 21,189 TL’ye yükseldi. Ankara’da yaşayan dört kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde yüzde 8,03 arttı. Son 12 ay itibarıyla değişim oranı yüzde 72,49 olarak hesaplandı.”(Kaynak : Türkiye)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu