Sağlık Bakanlığı Haberleri

9 Bin Sözleşmeli Sağlık Personeline İlişkin Kanun Teklifi Meclis Sağlık Komisyonu’ndan Geçti

AK Parti’ nin sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, Meclis Sağlık Komisyonu’nda kabul edildi.

AK Parti’nin kamuda sağlık alanında düzenlemeler içeren kanun teklifi, Meclis Sağlık Komisyonu’nda kabul edildi. Bahse konu teklifle, sağlık çalışanlarına yapılan ödemelerden ilaç teminine kadar birçok kalemde düzenlemeye gidilecek. Sağlık kurumlarına alınacak sözleşmeli personel sayısı 36 bine yükseltilecek.

Buna göre, sağlık alanında çalışan sözleşmeli personel sayısı 27 binden 36 bine çıkarılacak. Yan dal hizmeti özendirilerek ödemeler artırılacak. Yine teklifle eczanelere yönelik teftişlere eczacılar eklendi. Bu çerçevede teftişler, belirlenen resmi tabipler veya eczacılar tarafından yapılacak.

Kanun teklifinde ebelerin görev tanımları da yeniden düzenlenmiş olup, ebeler gebelik testi, gebelik sürecinin takip ve muayenesinin yanı sıra, normal doğum ve doğum anında küçük cerrahi müdahaleleri de yapabilecek. Teklifle, ilaçların ruhsatlandırılma süreçleri de hızlandırılacak. Diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı muayenelerinde çalıştırılmak üzere, bir hekimle sınırlı olacak şekilde diş tabibi istihdam edebilmelerine imkan sağlanacak. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu