Sağlık Makaleleri

60 Dakikalık Yüzmede 500 Kalori Yakılabilir

Acıbadem Adana Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Coşkun Akalın, yüzmenin çok faydalı bir spor olduğunu, yüzme bilmeyenlerin bile ufak egzersizlerle yüzmeden verim alabileceğini dile getirdi.

Dr. Coşkun Akalın, yaz mevsiminin vazgeçilmez bir sporu olan yüzme hakkında bilgilendirme yaptı.

Yüzmenin hem keyifli hem sağlığımıza yararlı bir spor olduğuna değinen Akalın, “Yüzme suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak vücudun su içinde hareketine dayanan bir spordur. Bu sporu diğerlerinden ayıran en önemli farkların başında yüzme sırasından neredeyse tüm vücut kaslarının kullanılmasıdır. Bu da hem kaslar hem de omurga sağlığı açısından çok yararlıdır” şeklinde konuştu.

“Yüzmeye her yaşta başlanabilir”

Yüzmenin, en çok tercih edilen spor dallarından biri olduğuna inandığını dile getiren Dr. Akalın, “Yüzme, vücudun kaldırmak zorunda olduğu ağırlık nedeniyle bir sorun yaratmadığından iskelet bozukluklarına yol açmaz. Eklem, kemik ve kas gibi yapılara çok az yük bindirmesi nedeniyle yaralanma riski daha azdır. Yüzmenin bir faydası da denge ve koordinasyonu arttırmasıdır. Bireysel ve grup programlarına elverişlidir. Her yaşta başlanabilir” ifadelerinde bulundu.

Bu sporun en büyük yararlarından birinin de kalori yakmak olduğunu söyleyen Uz. Dr. Akalın, “Bir saatlik bir yüzme ile yaklaşık 500 kalori yakılabilmektedir. Bu da yaklaşık 10 bin adıma denk gelir. Ülkemizde yüzme bilmeyenlerin oranı maalesef ki yüksek. O nedenle denize girmekten çekiniyorlar. Oysa, boyunuzu aşmayacak bir su seviyesinde yüzmeden, egzersiz yapılabilir.

Su içinde yapılan yürüyüş ve koşu, karadakinden 2 kat fazla dirence karşı yapıldığından iyi bir aerobik egzersizdir. Boyun seviyesinde suda 20 dakika süreyle yapılacak egzersiz ile bütün vücudu çalıştıran ritmik aerobik hareketler kalp damar sistemini güçlendirir. Bu nedenle yüzmeseniz bile suyun içinde egzersiz yapmanız çok faydalıdır” dedi.

“Yüzülecek suyun temiz olmasına özen gösterin”

Dr. Akalın, yüzmenin bedenimize olan faydalarının yanı sıra zihinsel etkilerinin olduğuna da dikkat çekerek stresten kurtulmak için iyi bir yol olduğunu söyledi. Daha sonra şunları dile getirdi:

Yüzme gün boyunca kişiyi yoran, meşgul eden düşüncelerden, stresten kurtulmak, zaman zaman yaşanan kaygı ve üzüntülerden arınmak için de harika bir fırsattır. Beden yorgunluğu kafaya takılan pek çok sorunun önüne geçer. Yüzmeden sonra kendinizi daha dinlenmiş ve zinde hissedersiniz. Yüzme yararları açısından önerilen bir spordur. Ama maksimum fayda sağlamak ve vücuda zarar vermesini engellemek amacıyla bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. 

Öncelikle yüzülen suyun temiz olup olmadığına dikkat edin. Kirli sular, mikrop alarak hastalanmanıza yol açabilir. Yüzmeye başlamadan önce basit ısınma egzersizi yapın. Yemek yer yemez yüzmeyin. Yemeğin üzerinden yaklaşık 2 saat geçmesini bekleyin. Zira, yemek sonrası yaklaşık 1.5 saat kadar kanımız, sindirimin gerçekleşmesi için sindirim sisteminde yoğunlaşıyor.

60 dakikalık yüzmede 500 kalori yakılabilir

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat