featured

5 Milyar Dolarlık Sağlık İhracatında THY’de Yer Alacak

Sağlık turizminde Türkiye’nin  2023 hedefi 5 milyar dolar. Bu hedefe ulaştırmayı hedefleyen anlaşmaya dair imza töreni THY Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi. Törende HİB Başkanı ve THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat açıklamalarda bulundu.

Hizmet İhracatçıları Birliği, kurulduğu 2018’den bu yana 3 bin üye sayısına ulaştı. Sağlık amaçlı Türkiye’yi ziyaret eden turistlerden 2021’de 1,6 milyar dolar gelir elde edildi. Bu sene ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 68’lik artış yaşandı. Bolat, “Ancak, sağlık hizmeti ihracatından elde edilen gelir bu rakamların çok üzerindedir. Bu çerçevede, sağlık hizmeti ihracatından 2022’de 2,5 milyar dolar gelir hedeflenmektedir. Bu anlaşmanın amacı sağlık amaçlı gelen yabancıların Türkiye’ye rahat ulaşımını ve sağlık ihracatına katkı sunmalarını sağlamaktır.

Sağladığı yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı tedaviyle Türkiye, küresel sağlık alanındaki yıldızını giderek daha da parlatıyor. Tam teşekküllü modern hastanelerimiz ve uzman doktorlarımızla ağırladığımız sağlık turistlerimiz sağlıklarına kavuşarak ayrıldıklarında ülkemizin adeta fahri temsilcileri olarak sektörümüzün tanıtımına büyük katkı sağlıyorlar. THY olarak turizmin geleneksel boyutunun dışında derinleşmesi ve sektörel açıdan çeşitlenmesi açısından da önem taşıyan böyle gelişmelerin paydaşı olmaktan memnuniyet duyuyor, elimizden gelen tüm desteği vereceğimizi ilan ediyoruz.” dedi

HİB Sağlık Hizmetleri Sektör Komitesi Başkanı Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, Türkiye’ye 132 ülkeden hasta geldiğini söyledi. Bolat, “THY olarak 129 ülkeye uçuyoruz. O 3 ülkeyi bulup bir an önce o ülkelere uçuşa başlamamız lazım.” şeklinde konuştu.

Bolat, sağlık turizmiyle ilgili bundan sonra daha aktif olacaklarını, yeni paketleri hayata geçireceklerini dile getirdi.

THY’den Sağlık için gelenlere özel paket fiyatlar.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bolat, anlaşmanın içeriğine ilişkin bir soru üzerine, şu ifadeleri kullandı: “Paket fiyatlar yapacağız. Mesela sağlık turizmi için gelen hastalarımıza özel business class fiyatlarımız olacak. Ailesini getirmeyi teşvik edeceğiz. Ailesi geldiğinde ekstra indirimler olacak. Bunların detayları açıklanacak. Mesela önceden insanlar ABD’ye tedavi olmaya gidiyordu. Orada çok pahalı hizmetler var. Bunlardan bir tanesi check-up hizmeti. ABD’nin herhangi bir noktasından İstanbul’a 18-19 saatte kişiyi getiriyoruz.

Orada bir kolonoskopi hizmet alabilmesi için 3-4 ay geçmesi lazım. Biz bu hastayı bir hafta içerisinde hem Türkiye’ye getireceğiz hem baştan aşağı tarayacağız. Bir hafta dinlenecek. Tatilini yapacak ve bir hafta sonunda tahlil raporlarını alarak ülkesine dönecek. Bu öyle bir rakam olacak ki oradaki insanlar için ulaşılabilir bir rakam olacak. Bu şekilde farklı ülkelere farklı hizmetlerimiz olacak.” dedi.

Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Sektör Komitesi Başkanı Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, halihazırda küresel sağlık hizmeti ihracatı pazarının büyüklüğünün 100 milyar dolara yaklaştığını belirtti. Türkiye’nin pazar hacmi her geçen gün büyüyen ülkeler arasında bulunduğunu söyledi. Yiğitbaşı, “Ülkemiz, sahip olduğu gelişmiş altyapı hizmetleri, turizm sektöründeki tecrübesi, tarihi, kültürel dokusu, coğrafi avantajı, sağlık hizmeti sunumu, hekim kalitesi ve güncel teknolojimiz gibi birçok özelliğiyle dünya sağlık hizmet ihracatında pazar lideri olabilecek konumda yer alıyor.” diye konuştu.

Yiğitbaşı, THY ile yapacakları iş birliğinin sektöre katkısının çok büyük olacağını vurguladı. Yiğitbaşı, 2021’de Türkiye’ye sağlık amaçlı 643 bin hasta geldiğini ve bu kimselerden 1,6 milyar dolarlık gelir elde edildiğini kaydederek, “2022’nin ilk yarısında bu gelirin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 71 artış gösterdiğini ülkemiz adına memnuniyetle gözlemlemekteyiz. Sektör olarak hedefimiz; 2022’yi 1 milyon hasta ve 2,5 milyar dolar gelir, 2023’ü ise 1,5 milyon hasta 5 milyar dolar gelir. Sağlık hizmeti ihracatında hedefimiz; dünyada en önemli hizmet sunucusu olmak, rakiplerimizden olumlu yönde ayrışmak ve en zor vakaları ülkemizde yetişmiş üstün sağlık ekiplerimizle yapabilmek.

Ülkemizi tercih eden hastaların en çok; onkoloji, organ nakli, büyük cerrahi vakalar ve tüp bebek gibi branşlar olduğunu, bu hastaların ülkemizdeki hekim kalitesinden, gelişmiş-güncel teknolojik cihazlarımızdan ve hizmet kalitemizden memnun kaldıklarını ülkelerine döndüklerinde ülkemizi etkili şekilde tanıttıklarını da memnuniyetle gözlemlemekteyiz. 2021’de dünyanın 132 farklı ülkesinden hastaları ülkemize getirebilmemizde THY en büyük destekçilerimizden olmuştur. THY ailesine sektörümüz adına teşekkür ederek, iş birliğimizin bu protokolle gelişerek devam etmesini diliyoruz.” dedi.

Ülke Dağılımı

HİB Sağlık Hizmetleri Sektör Komitesi Başkanı Yiğitbaşı, hangi ülkelerden daha çok hasta geldiğine yönelik soru üzerine, özellikle Orta Doğu ülkelerinin, Irak, Libya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetlerin başı çektiğini söyledi. Yiğitbaşı, komplike ameliyatların hızlıca yapılması sayesinde son yıllarda Avrupa’dan ve okyanus ötesi ülkelerden Türkiye’ye ilginin arttığını bildirdi.

Şehir hastanelerinin sağlık turizminden aldığı paya ilişkin soru üzerine Yiğitbaşı, “Henüz çok erken, ancak gelecek yıllarda bu kuruluşların sağlık turizminden aldığı pay artacaktır.” dedi. Yiğitbaşı, Türkiye’ye gelen hastaların kişi başına bıraktığı dövizin 2 bin 250 dolar civarında olduğunu, bunun artırılması için özellikle sağlık hizmetlerini daha iyi tanıtmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

5 Milyar Dolarlık Sağlık İhracatında THY’de Yer Alacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir