Sağlık Makaleleri

Zeytinyağının Mucizevi Etkisi: Riski Üçte Bir Oranında Azaltıyor

Zeytinyağının geçmişten günümüze insanlığa faydaları saymakla bitmez. Yıllardır sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketilen zeytinyağı, uzun yaşamaya yardımcı olabilecek bir “süper gıda” örneği olarak gösteriliyor.

Harvard Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından sürdürülen türünün ilk örneği bir araştırmaya göre, düzenli olarak zeytinyağı tüketmek bunama kaynaklı ölüm riskini yüzde 28 oranında azaltabildiği tespit edildi. ABD’deki Harvard Üniversitesi araştırmacıların yürüttüğü çalışma, birçok ülkenin yaşlanan nüfus nedeniyle Alzheimer hastalığı ve diğer demans türleriyle karşı karşıya olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmacılara göre margarin ve ticari mayonez gibi yağlar yerine zeytinyağı kullanmak bunama kaynaklı ölüm riskini azaltabilir.

“Her gün yarım kaşık zeytinyağı tüketmek bunamadan ölme riskini yüzde 28 daha düşürüyor”

Bunama, hafızayı ve diğer zihinsel yetenekleri günlük yaşamı etkileyecek kadar etkileyen bir hastalık olarak bilinmekte. Bu hastalıklar beyindeki fiziksel değişikliklerden kaynaklanıyor olup Alzheimer hastalığı en yaygın türü. Beslenme ve bunamaya bağlı ölüm arasındaki ilişkiyi araştıran ilk çalışmada bilim insanları, 30 yıl boyunca 90 binden fazla ABD vatandaşının beslenme anketlerini ve ölüm kayıtlarını analiz etti. Bunlardan 4 bin 749’unun bunamadan dolayı öldüğü belirtildi.

Her gün yarım yemek kaşığından fazla zeytinyağı tüketenlerin, hiç zeytinyağı yemeyen veya nadiren tüketenlere oranla bunamadan ölme riskinin yüzde 28 daha düşük olduğu keşfedildi. Bahse konu çalışma, her gün bir çay kaşığı margarin veya mayonezin zeytinyağıyla değiştirilmesinin bunamadan ölme riskini yüzde 8 ila 14 oranında azalttığını gösterdi. (Kaynak: ntv.com.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu