Gündem

YSK’dan Son Dakika Seçim Açıklaması

YSK’dan son dakika seçim açıklaması: ”Seçim ikinci tura kalırsa 28 Mayıs’ta sandığa gidilecek”

 

Son Dakika….Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde seçimlerin yenilenmesi kararını imzaladı. Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. YSK Başkanı Yener, milletvekili genel seçimi Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı seçimi ikinci tura kalırsa 28 Mayıs’ta yapılmasına karar verdiklerini bildirdi. Yener, ”kamu görevlileri için istifa süreci başladı. Son tarih 16 Mart perşembe” ifadelerini kullandı. YSK’nın seçim kararları Resim Gazete‘de yayımlandı.

 

Türkiye 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde seçimlerin yenilenmesi kararını imzaladı.

 

SEÇİM SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Yener, kamu görevlilerinin istifasına ilişkin ise “2023 seçim tarihinde yapılacak olan süreç bugün başlamış olup 16 Mart Perşembe günü mesai bitiminde sona erecektir. Aday olmak için istifa etmek isteyen kamu görevlilerine hayırlı olsun.” dedi.

 

KARAR RESMİ GAZETE’DE

YSK’nın seçimlerde milletvekili adayı olacak kamu görevlilerine ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

YSK’nın kararında, Anayasa’nın, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun ve Milletvekili Seçimi Kanunu’nun ilgili maddelerine yer verilerek, birlikte yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ile 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi tarihinin 14 Mayıs Pazar günü, Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci oylamaya kalması durumunda bu seçimin tarihinin 28 Mayıs Pazar günü olarak belirlenmesine hükmedildiği aktarıldı.

Kurulun, seçimlerde milletvekili adayı olmak isteyenlerin görevlerinden çekilmelerine yönelik kararında ise hakimler ve savcıların, yüksek yargı organı mensuplarının, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanlarının, Yükseköğretim Kurulu üyelerinin, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyelerinin, kamu kurum ve kuruluşlarında memur statüsündeki görevliler ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlilerinin, belediye başkanlarının, subayların ve astsubayların, siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyelerinin, belediye meclisi üyelerinin, il genel meclisi üyelerinin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüslerin veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların 16 Mart Perşembe günü saat 17.00’ye kadar görevlerinden ayrılmaları gerektiği kaydedildi.

Ayrıca kararda, kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların da emeklilik dilekçelerini aynı tarihte sunabilecekleri belirtildi.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat