Gündem

Yoğun Bakımda Oksijeni Kapatan Teknikere 25 Yıla Kadar Hapis İstemi

Fatih K, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde arkadaşıyla yapılan “kalem şakası” sırasında yoğun bakım servisindeki oksijen vanalarını kapatarak bir kişinin ölümüne neden oldu. Fatih K, “olası kastla öldürme” suçundan hapse 25 yıl kadar ceza istemi yapıldı.

İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen duruşmaya sanık Fatih K. ve avukatı katılım gösterdi.

Hayatını kaybeden Yusuf Sanin‘in ailesi ve avukatlarının da bulunduğu duruşmada cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin mütalaada, Sanık Fatih K‘nin olay tarihinde Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi‘nde biyomedikal teknikeri olarak görev yaptığı, tanık Ekrem K‘nin de aynı hastanenin yoğun bakım servisinde hemşire olarak çalıştığı belirtildi.

Yoğun bakımda oksijeni kapatan teknikerin sebep olduğu 5 ölümden daha sorumlu gösteriliyor.

yogun bakim oksijen

ŞAKALAŞMANIN SONU ÖLÜMLE SONUÇLANDI

Yaşanan olayın olduğu gün sanık Fatih K. ve tanık Ekrem K. arasında şakalaşma olduğu, tanık Ekrem K.‘nin Fatih K.‘nin üst cebindeki kalemi aldığı anlatılan mütalaada, tanık Ekrem K.‘nin kalemi vermemesi üzerine sanığın oksijen panosunun olduğu yere giderek bir şeyler yaptığı, bu işlemden sonra alarm çalmaya başladığı belirtildi.

Mütalaanın devamında tanığın sanığa, ne yaptıysa düzeltmesini söylemesi üzerine alarmın sustuğuna vurgu yapılarak, muhtemelen sanığın vanaları açmaksızın alarmı kapattığı görüşüne varıldı.

YOĞUN BAKIM ÜNİTESİNDEKİ HASTALAR OKSİJEN ALAMADI

Bir süre sonra tanığın, Yusuf Sanin‘in tansiyonunun düştüğünü fark ederek sorumlu hemşireyi çağırdığı belirtilen mütalaada, yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların bir kaçından oluşan kısmının oksijen alamadıklarını fark edip bu hastalara seyyar oksijen tüpü bağlayarak oksijen almalarının sağlandığı ancak Sanin’in hayatını kaybettiği anlaşıldı.

Mütalaada, tanık Ekrem K‘nin bir süre sonra, sanığın oksijen vanalarının yanına gidip bir şeyler yaptığı aklına gelince telefonla aradığı sanık Fatih K‘nin belirtmesiyle kapalı olan oksijen vanalarını tekrar açıldığı anlaşıldı.

yoğun bakımda oksijeni kapatan teknikere 25 yıla kadar hapis i̇stemi

OKSİJENSİZ KALAN HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Sanık Fatih K, İstanbul Adli Tıp Kurumu raporlarına göre entübe olan maktulün ölüm sebebinin mekanik vantilatör oksijen vanasının kapatılması olduğu belirtildi.

Rapor, sanığın biyomedikal tekniker olarak çalışması ve oksijen vanalarını kapatması sonucu ölüm meydana gelebileceğini bilebilecek durumda olduğunu, ancak bu ihtimali göz ardı etmiş ya da umursamamış olduğunu vurguladı.

MÜTAALADA 25 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Mütalaada, Fatik K.‘nin “olası kastla öldürme” suçundan 20 yıldan 25 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve tutuklu yargılanmasına karar verilmesi istendi.

Karşı savunması sorulan sanık ve avukatı süre talebi istedi. Mahkeme heyeti, sanık için yurt dışına çıkış yasağının devamına karar vererek duruşmayı ileri tarihe ertledi. (Kaynak: NTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat