Gündem

Yeni Sosyal Medya Yasası Madde Madde Nelerden Oluşuyor?

TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi), üç aylık bir aradan sonra birçok konuyu kapsayan Dezenformasyon Kanununu ele aldı. Bu yasa içinde Sosyal Medya Yasası da yer alıyor. Peki, Sosyal Medya Yasası nedir, neleri kapsıyor, yeni düzenlemeler nasıl olacak? İşte Sosyal Medya Yasası ve detayları…

HABER SİTESİ ÇALIŞANLARI BASIN KARTI ALABİLECEK

İnternet haber sitelerinde tüm çalışanlar basın mensubu sayılacak. Sosyal Medya Yasası öncesinde  haber sitelerinde çalışan medya çalışanları Basun Kanununu ile gazetecilere verilen haklardan yararlanamıyordu. Bu yeni yasa ile birlikte internet sitesindeki; spikerlere, editörlere ve yayıncılara basın kartı verilebilecek.

ÇOCUKLAR KÖTÜ İÇERİKLERDEN KORUNACAK

Çocuklar zararlı içeriklerden etkilenmemesi için ayrıştırılmış hizmet başlığı altında bir düzenleme geliyor. Bu düzenlemeyle beraber çocuklar, internette veya sosyal medyada yasa dışı, ahlaki değerlere aykırı ve zararlı olabilecek içeriklere maruz kalmasının önüne geçilebilecek.

Çocukların, gençlerin ve ailenin, internetin yasa dışı içerikleri hakkında bilinçlendirilmesi ve güvenli kullanımı konusunda bilgilendirilmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ilave görevler verilecek.

TÜM HABER SİTELERİ YAPTIĞI HABERLERİ SAKLAYACAK

Tüm haber siteleri, yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda olacak. Yasa, hukuka aykırı içeriklerin yok edilmesinin veya keyfi olarak ortadan kaldırılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

İSTENEN İÇERİKLER ANINDA KALDIRILABİLECEK

Bir içerik için verilen kaldırma kararı, tüm site ve platformlarını kapsayacak. Her site için ayrı ayrı karar çıkartılmasına gerek kalmayacak.

HABER SİTELERİNE RESMÎ İLAN VE REKLAM VERİLEBİLECEK

Haber sitelerini desteklemek için belli kurallar çerçevesinde resmî ilan ve reklamlar, haber sitelerinde yayınlanabilecek.

KÜNYESİZ HABER SİTESİ OLMAYACAK

Yeni yasayla birlikte; bir haber sitesi künyesiz bir şekilde faaliyet gösteremeyecek. Bir gazete için geçerli kurallar, haber yapan, üreten internet siteleri için de geçerli olacak.

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINA BTK DENETLEMESİ GELİYOR

Sosyal medya platformlarına BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) denetlemesi koşulu yeni yasayla getiriliyor.

Bu denetleme telefonları ve telekomünikasyon ile ilgili diğer denetlemeleri yapan BTK’ya verilen ek bir görev.  Bu denetimin amacı iletişimin içeriğinin denetlenmesi değil.

Görev kapsamı; platformların kaç kullanıcıdan oluştuğu, iletişim trafiklerinin ne kadar olduğu ve bu konuyla ilgili bilgileri Türkiye’de tutma zorunluluğu gibi konuları içeriyor.

SOSYAL AĞ ŞİRKETLERİNE OFİS AÇMA YÜKÜMLÜLÜĞÜ GETİRİLECEK

Bazı ağ şirketlerinin temsilcilerinin Türk vatandaşı olmamaları ve Türkiye’de ikamet etmemeleri nedeniyle hukuki olarak muhatap bulamama sorununun önüne geçiliyor.

Yeni yasayla beraber  sosyal ağlara Türkiye ofisi açma ve Türkiye temsilcisi bulundurma zorunluluğu getirilecek. Temsilcinin gerçek kişi olması halinde bu kişinin Türkiye’de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması gerekecek.

YALAN HABER YAYMA SUÇUNA 5 YIL HAPİS CEZASI GELİYOR

Yeni yasayla birlikte “halkı yanlış bilgiyi alenen yayma” suçu tanımlanıyor. Bu suçun oluşması durumunda şu 5  şart aranacak:

– Yayılan haber gerçek değilse

– Ülkenin güvenliği ve kamu sağlığını ilgilendiriyorsa

– Halk arasında korku, panik ve endişe oluşturma kastı varsa

– Kamu barışını bozmaya yönelik ise

– Aleni ise (yani ilgisi olmayan kişilere ulaşabilecekse)

Kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Yeni Sosyal Medya Yasası ile Türkiye’de haber üreten ve yayın yapan internet medyası, sosyal ağ şirketleri, halkı yanıltıcı bilgiyi kasten yayan kuruluşlar ve kişiler  yapmış olduğu faaliyetlerinden sorumlu tutulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu