Gündem

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Büyük Değişimle Açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci ve 1,2 milyona yakın öğretmen için 2023-2024 eğitim öğretim yılı bugün itibariyle başladı.

Okul öncesi, ilkokul 1 ve lise 9. sınıf öğrencileri, 4-8 Eylül tarihleri arasında uyum eğitimlerini tamamladılar. Ortaokul 5. sınıfa başlayacak öğrenciler ve aileleri için düzenlenecek rehberlik programları ise 11-15 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı hazırlıkları çerçevesinde, 20 milyon 481 bin öğrenci ve 1 milyon 178 bin öğretmen için ücretsiz ders kitapları ve yardımcı kaynakları dağıttı.

Yeni eğitim-öğretim yılı, ülke genelinde 74 bin okul ve 744 bin derslikte başladı. Bu yıl eğitim ailesine dahil olan 45 bin yeni öğretmenden 21 bin 560’ı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı bölgede görev alacak.

Açık Öğretime Geçişler Zorlaştırıldı

Bakanlık, bu yıl eğitim-öğretim süreçlerinde önemli değişiklikler yaparak yeni düzenlemelere gitti. Liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı uygulanmaya başlandı ve açık öğretime geçişler daha sıkı hale getirildi.

Bu yeni düzenlemeler kapsamında, açık liselere sadece istisnai durumlar için kayıt yapılmasına karar verildi. Ayrıca, öğrencilerin 50 ortalamayla sınıf geçebilmesine son verildi. Artık yıl sonu başarı puanı 50 olan ve en fazla 1 dersten başarısız olan öğrenciler, doğrudan bir üst sınıfa geçebilecekler.

Klasik Sınavlar Da Geri Dönüyor

Bunun yanı sıra, liselerdeki sınavlar artık sadece yazılı yoklama şeklinde düzenlenecek. Öğrencilere ait kişisel veriler ise, 6698 sayılı kanunda belirtilen kişisel verilerin işlenmesine ilişkin koşullar dışında, veli, vasi veya ilgili kişinin açık rızası olmadan işlenemeyecek.

Sınav Haftası Uygulaması Başlıyor

Bakanlık tarafından sınavlarla ilgili önemli bir yönetmelik de yayımlandı. Bu yeni yönetmelikte, MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği ile birden fazla öğretmen tarafından okutulan derslerin tüm sınavlarının ortak yazılı olarak yapılması gerektiği belirtildi. Okullarda öğretmenler tarafından düzenlenecek yazılı sınavlarda ise açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanılacak.

Ülke genelinde, il ve ilçe düzeylerinde, ve okullarda ortak yazılı sınavlar düzenlenecek. Hangi sınıf ve derslerden ortak sınavların yapılacağı, Bakanlık tarafından öğretim yılı başında duyurulacak. Bu ortak yazılı sınavlar, okullarda görevli öğretmenler tarafından uygulanacak ve değerlendirilecektir.

Yeni düzenlemeye göre ilkokul 4. sınıflarda yazılı sınav saatleri kaldırıldı ve öğrenci notları öğrenci gelişim dosyasına göre verilecek. Okullar sınav haftası uygulaması yapacak ve sınav tarihleri öğretim yılı başında duyurulacak.

Bakanlık, Türkçe ve yabancı dil derslerinde önemli değişikliklere gitti. Bu derslerde sınavlar yazılı ve uygulamalı olarak dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçecek. Ayrıca öğrencilere anında geri bildirim sağlamak için kısa sınavlar düzenlenebilecek.

Deprem bölgesindeki çalışmalar sonucunda 48 bin derslik eğitime hazır hale getirildi ve 11 bin 76 konteyner öğretmenlerin konaklaması için ayrıldı.

Deprem Bölgelerinde Telafi Eğitim Yapılacak

Yeni eğitim öğretim yılı birinci dönemi, 11 Eylül 2023 Pazartesi başlayıp 19 Ocak 2024 Cuma sona erecek. 2024-2025 eğitim öğretim yılı ise 9 Eylül 2024’te başlayacak.

6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş depremi nedeniyle afet bölgesi ilan edilen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerindeki resmi ve özel okullarda 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde öğrenme kayıplarının giderilmesi amacıyla 11 Eylül ile 6 Ekim arasında özel bir program uygulanacak.

Birinci dönem ara tatili, 13 Kasım 2023 Pazartesi başlayacak ve 17 Kasım 2023 Cuma sona erecek. Yarıyıl tatili, 22 Ocak 2024 Pazartesi başlayıp 2 Şubat 2024 Cuma tamamlanacak.

İkinci dönem, 5 Şubat 2024 Pazartesi başlayacak ve 14 Haziran 2024 Cuma sona erecek. İkinci dönem ara tatili ise 8 Nisan 2024 Pazartesi ile 12 Nisan 2024 Cuma tarihleri arasında gerçekleşecek. (Kaynak: AA)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat