Gündem

Yeni COVID Varyantı KP.3’ün Semptomları Nelerdir?

KP.3, SARS-CoV-2’nin FLiRT varyantlarından biri oldu. Bu varyantın adı, virüsün vücudumuzdaki hücreleri enfekte etmesini sağlayan kısmı olan spike proteinindeki amino asit mutasyonlarından gelmektedir.

COVID-19 pandemisinin üzerinden dört yıl geçti fakat küresel pandemiye yol açan virüs hala ortalıkta dolaşmaya ve mutasyon geçirmeye devam ediyor. Bu mutasyonların sonuncusu KP.3 oldu ve semptomları belirlendi. İnsan bağışıklık sistemi, spike proteinlerini tanımayı öğrenebilir, doğal olarak ya da aşı yoluyla bu virüsten kurtulabilir. Fakat, virüs farklı formlara dönüşerek hayatta kalmayı sürdürüyor. Bu sebepten ötürü, her hafta yeni bir varyant ortaya çıkıyor ve KP.3 ise uzun bir serinin en sonuncusu olarak kayıtlara geçti. FLiRT varyantlarının tümü, bu yılın başında ortaya çıkan bir başka varyant olan JN.1’den türedi.

KP.3 ABD’deki en baskın varyant halini aldı

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Sözcüsü Rosa Norman, USA Today’e yaptığı açıklamada “Şu anda KP.3 virüslerinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm SARS-CoV-2 virüslerinin yüzde 16 ila 37’sini oluşturduğu tahmin ediliyor” ifadesini kullandı.

Ancak bu, vakalarda kesin bir artış olacağı anlamına gelmiyor. Norman, “Temel COVID-19 göstergelerinin çoğu ulusal düzeyde düşük seviyelerde, bu nedenle bu soyun neden olabileceği toplam enfeksiyon sayısı düşük olacaktır” dedi.

Yeni varyantın belirtileri sırasıyla şöyle;

CDC’nin belirlediği KP.3 için olası belirtiler listesi, önceki varyant JN.1 için olanlarla aynı oldu:

 1. Ateş/titreme
 2. Öksürük
 3. Nefes darlığı
 4. Yorgunluk
 5. Kas ağrısı
 6. Baş ağrısı
 7. Tat veya koku kaybı
 8. Boğaz ağrısı
 9. Burun akıntısı
 10. Mide bulantısı/kusma
 11. İshal

CDC, “Belirtiler yeni COVID-19 varyantları ile değişebilir ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Ayrıca, virüs kapıldıktan sonra iki hafta içinde ortaya çıkabilir” açıklamasında bulundu.

Aşılar yeni varyanta etki edecek mi?

Epidemiyolog Adrian Esterman, Newsweek’e yaptığı açıklamasında ”sonbaharda piyasaya sürülecek olan güncellenmiş aşıların KP.3’ün soyu için de etkili olacağını umduğunu” belirtti.

Esterman, “Eylül ayı civarında JN.1 ya da FLiRT alt varyantlarından birine dayanan ve çok daha iyi koruma sağlayacak yeni bir aşı piyasaya sürülecek” duyurusunu yayımladı. (Cumhuriyet)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat