GündemSon Dakika

Uzun Süreli COVİD Geçirenlerin Ana Organlarında Daha Çok Hasar Görülebiliyor

“Lancet Respiratory Medicine” dergisinde yayımlanan araştırma çalışmasına göre, uzun süreli COVID geçiren kişilerin ana organlarında hasar görülme olasılığının daha yüksek olduğu tespit edildi.

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırma, uzun süreli COVİD geçiren hastaların ana organlarının hangi oaranda etkilendiğine odaklandı. Araştırma çerçevesinde virüsten dolayı hastaneye kaldırılan 259 kişi inceleme altına alındı.

Bu hastalar hastaneden taburcu olduktan beş ay sonra, ana organları manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle incelendi. Tarama sonuçları, COVİD’i hiç geçirmemiş 52 kişilik grupla karşılaştırıldığında önemli ölçüde farklılıklar gösterdi. Söz konusu taramalarda, uzun süre COVİD  geçiren hastaların akciğer, beyin ve böbrek gibi organlarında anormalliklere sahip olma olasılığının üç kat daha fazla olduğu saptandı. Yine araştırmada, uzun süreli COVİD geçirenlerde en fazla etkilenen organın akciğer olabileceği, bahse konu organın 14 kat daha fazla etkilenebileceği ifade edildi. Ek olarak, şiddetli COVİD geçirenler arasında MRI yöntemiyle yapılan taramalarda beyinde bazı anormallikler gösterme olasılığı üç kat, böbreklerde ise iki kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Kalp veya karaciğer sağlığında ise önemli bir değişiklik saptanmadı. Oxford Üniversitesinden ve araştırmanın baş yazarlarından Dr. Betty Raman, araştırmanın, uzun süreli COVİD semptomlarıyla yaşayanların organlarında bir miktar hasar görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıkça ortaya koyduğunu belirtti. Araştırmanın uzun süreli COVİD için etkili tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olacağı ön görülüyor. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat