Gündem

Uğur Şahin: “Koronavirüs’te Yeni Dalga Kapıda, Yeniden Maske Takmaya Başlayabiliriz”

Biontech aşısını piyasaya sunan Prof. Dr. Uğur Şahin, “Yeni bir dalga kapıda, sonbaharda maskeleri yeniden takmaya başlayabiliriz” şeklinde konuştu.

Uğur Şahin: “Yeni bir dalga kapıda”

Covid-19 ile ilgili gelen soruları cevaplayan Uğur Şahin, “2020’de bana sorulduğunda, ‘Bu virüs en az 10 yıl bizimle olur.’ demiştim. Buna alışmak zorundayız. Buna karşı yapacağımız iki yol var. Bir tanesi aşıları benimsemek. Şu anda Omicron aşısına yakın frekansta olan aşılar geliştiriyoruz. Yeni aşının onayını önümüzdeki sonbahar-kış gibi almaya çalışacağız. İkincisi yeni normal olarak bunu kabul etmek zorundayız” dedi.

uğur şahin: "koronavirüs'te yeni dalga kapıda, yeniden maske takmaya başlayabiliriz"

Yaz mevsiminin sonunda maske hayatına tekrar dönebileceğimizi belirten bilim insanı Şahin, “Çok olaylı geçmeyecek bir sonbahar ve kışın bizi beklediğini söyleyebilirim. Ama şunu da belirtmek lazım ki yeni bir dalga da kapıda ve bu dalganın zararsız olacağına dair elimizde bir garanti yok o yüzden hazırlıklı olmakta yarar var” sözleriyle dikkatleri üzerine çekti.

uğur şahin: "koronavirüs'te yeni dalga kapıda, yeniden maske takmaya başlayabiliriz"

Özlem Türeci: “5 yıl içinde kanser aşısının uygulanacağını düşünüyoruz”

Başarılı adımlarla ilerleyen, kişiye özgü kanser aşılarındaki gelişmeleri Özlem Türeci aktardı.

Özlem Türeci, “Gelecekte bizim çalışmalarımız daha çok kanser, immünoterapi üzerine devam edecek. Şu anda mesela Faz-2 çalışmalarına devam ettiğimiz kişiselleştirilmiş kanser aşılarıyla ilgili bir çalışmamız var. 5 yıl içinde bu aşının kanser hastalarına uygulanabileceğini umuyoruz” dedi.

Gelişmeler hakkında konuşmaya devam eden Türeci, “İnsanın kendi bağışıklık hücrelerini taklit edebilmesini, vücudun kendi kendine savunma mekanizması geliştirmesini sağlıyoruz. Kişiselleştirilmiş aşılardan bahsettiğimizde kulağa biraz bilim kurgu gibi gelebiliyor ama bizim teknolojimiz bunu yapabilecek güçte Özellikle pankreas kanserindeki çalışmalarımız bize tümörlerin giderilmesi konusunda çok başarılı olduğunu gösterdi” dedi.
uğur şahin: "koronavirüs'te yeni dalga kapıda, yeniden maske takmaya başlayabiliriz"

Verem ve sıtma aşısı da geliyor

Tüberküloz, verem, sıtma ve HİV aşılarında ilerleme kaydettiklerini belirten Türeci ve Şahin, verem ve sıtma aşılarının çalışmalarına 2022’nin sonlarına doğru başlanacağını duyurdu.

İki bilim insanı, Türkiye’de de bir kuruluşla iş birliği yaptıklarını açıklayarak, “Başta akciğer kanseriyle ilgili olmak üzere Türkiye’de de aşı ve immünoterapiye yönelik bilimsel çalışmaları sürdüreceğiz”. şeklinde konuştular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat