Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı'nın İfadesi Ortaya Çıktı

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın İfadesi Ortaya Çıktı

İstanbul’da gözaltına alınarak Ankara’ya getirilen TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan çıkarıldığı Ankara Adliyesi 3. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’ne gönderildi.

İfadesinde söz konusu yayın organının PKK silahlı örgütüyle bir irtibatı olup olmadığını bilmediğini söyleyen TTB Başkanı Fincancı, “Söz konusu haber kanalının PKK silahlı terör örgütüyle bir irtibatı olup olmadığını hekim olarak bilmiyorum ve ilgilenmiyorum da. Almanya’da Roza Lüksemburg Vakfı’nın ‘Cezaevi ve İnsan Hakları’ konulu bir konferansında nerenin vatandaşı olduğunu bilmediğim, o ortamda tanıştığım bir meslektaşım içinde bulunduğum hekim arkadaşlarıma bir video gösterdi.

Bizler bu videoyu izleyip karşılıklı fikir alış verişlerinde bulunduk. Benim yayın organında canlı yayında yaptığım bağlantı öncesinde video hakkında böyle bilgi sahibi oldum. Bana sormuş olduğunuz incelenen görüntüler kapsamındaki kimyasal, toksik ve zehirli gazlarla ilgili yorum bir ön değerlendirmedir. Hekimler arasında yapmış olduğumuz video değerlendirmesi ile 19 Ekim tarihinde canlı bağlantıya çağrılmam arasında bir irtibat yoktur” ifadelerini kullandı.

“Canlı bağlantı için arayan kişiyi tanımıyordum”

Arayan kişiyi tanımadığını söyleyen TTB Başkanı Fincancı, “Canlı bağlantı için arayan kişiyi tanımıyordum. Yine söz konusu yayın kuruluşunun PKK silahlı terör örgütünün irtibatlı ve geçmiş haberlerini, yayınlarını bilmiyorum. Çünkü ben hiç haber izlemeyen, hatta kendi bağlantı yaptığım programları da sonrasında izlemeyen bir insanım” dedi.
Fincancı, suçlamaları kabul etmediğini söyleyerek, “Tüm bu süreç benim için çok yorucuydu. Bu çerçevede üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum, suçsuzum” dedi

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın İfadesi Ortaya Çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir