GündemSendika

Türk-İş Eylül Ayı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Açıkladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), eylül ayında 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırını 43 bin 433 lira, açlık sınırını ise 13 bin 334 lira olarak bildirdi. Bekar bir çalışanın yaşama maliyetini de aylık 17 bin 336 lira olarak açıkladı.

TÜRK-İŞ, Eylül 2023 dönemine ait Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırma sonucuna göre, Ankara’da yaşayan 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı olan açlık sınırını 13 bin 334 TL olarak hesapladı. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen yoksulluk sınırı ise 43 bin 433 lira olarak hesapladı.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” aylık 17 bin 336 lira olarak açıklanırken, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 9,31 arttı.

“Tavukta fiyat artışı sınırlı seviyede kaldı”

Yine araştırmaya göre, eylülde süt fiyatlarında ortalama yüzde 8’lik bir artış görülürken, peynir fiyatı “sınırlı düzeyde” geriledi, yoğurt fiyatı sınırlı düzeyde arttı. Et ve Süt Kurumunun, Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği bünyesinde faaliyet gösteren marketlerin bir kısmına, nisan sonu itibarıyla ithal edilmiş karkas etleri düşük fiyattan vermesiyle dana kıyma 190 lira, kuşbaşı 210 liradan satılmaya başlanmıştı. Bu ürünler sırasıyla bu ay 289 lira ve 329 liradan satıldı. Ulusal zincir marketler ve yerli et satmaya devam eden yerel marketlerin bir çoğunda dana kıyma ortalama 330 TL, kuşbaşı ortalama 373 TL’den reyonlardaki yerini aldı. Geçen aya göre, dana etinin fiyatında yüzde 9 artış gözlemlenirken, av yasağının bitmesiyle balık fiyatları bir ayda yüzde 5 azaldı. Kuru bakliyatlardan nohut yüzde 28, yağlı tohumlar (kuruyemiş) yüzde 27, yeşil mercimek yüzde 20, yumurta yüzde 17 ve kırmızı mercimek yüzde 13 oranında zamlandı. Tavukta fiyat artışı sınırlı seviyede kaldı.

Eylül ayının zam şampiyonu barbunya”

Bir ay içinde irmikte yüzde 13, pirinçte yüzde 10, bulgurda yüzde 9 ve makarnada yüzde 5 fiyat artışı yaşandı. Undaki fiyat artışı sınırlı seviyede oldu. Semt pazarlarında hem yeşil soğan, maydanoz gibi salata yeşilliklerinin hem de ıspanak, pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları yükseldi. Kuru soğanın fiyatı 20 liraya dayanırken, patates fiyatları 20 liranın üzerine çıktı. Brokoli, karnabahar, kabak, patlıcan, sivri biber, fasulye, barbunya, havuç ve limon fiyatları artarken karalahana, turp, köy biberi, domates fiyatları geriledi. Bu ayın zam şampiyonu yüzde 60’lık fiyat artışıyla barbunya oldu. Nektarin, çilek, üzüm, şeftali armut fiyatları yükselirken, karpuz, kavun, muz, erik fiyatları geriledi. En düşük fiyatlı meyve bu ay da elma oldu. Ortalama sebze kilogram fiyatı 29,40 lira, ortalama meyve kilogram fiyatı 32,96 lira olarak belirlendi. Bir ay içinde margarinde yüzde 17, zeytinyağında yüzde 8, ayçiçeği yağında yüzde 4 fiyat artışı yaşandı. Tereyağının fiyatı ise sabit kaldı. Tuzun fiyatı bir ay içinde yüzde 7 gerilerken ıhlamur yüzde 64, baharat yüzde 49, siyah zeytin yüzde 39, yeşil zeytin yüzde 34, çay ve reçel yüzde 7, salça yüzde 6, şeker yüzde 5, pekmez yüzde 4 zamlandı. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat