GündemSendika

Türk-İş Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamlarını Açıkladı

Türk-İş, Temmuz 2023’e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. Dört kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması olarak belirlenen açlık sınırı, 11 bin 658 lira oldu. Aynı dönemde, yoksulluk sınırı da 37 bin 974 liraya yükseldi. Bu verilere göre, asgari ücret olan 11 bin 402 lira, açlık sınırının altında kalmış durumda.

Önceki ayda açlık sınırı 10 bin 373 TL, yoksulluk sınırı ise 33 bin 788 TL seviyesindeydi. Yani, gıda fiyatları Temmuz ayında aylık bazda %12,38, yıllık bazda ise %70,44 oranında arttı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 15 bin 123 TL olarak hesaplandı.

Türk-İş raporuna göre, Temmuz ayında bazı kalemlerde şu şekilde fiyat değişiklikleri yaşandı:

Süt ve yoğurt fiyatlarında değişiklik gözlemlenmez iken; peynir fiyatları ortalama olarak yüzde 4 oranında zamlandı. Dana eti fiyatı bir ayda ortalama yüzde 6 arttı. Tavuk fiyatları ise yüzde 13, balık fiyatları yüzde 12 oranında arttı.

Yumurta fiyatları yüzde 9 oranında zamlanırken; kuru fasulye fiyatları yüzde 7, yeşil mercimek fiyatları yüzde 8 oranında yükseldi. Nohut fiyatlarında değişiklik olmadı. Yağlı tohumlar (kuruyemiş) ise ortalama yüzde 2 düşüş yaşadı.

Ayrıca, bu ayın zam şampiyonu kavun oldu ve fiyatı yüzde 135 arttı. Son bir ayda zeytinyağı yüzde 30, margarin yüzde 20, ayçiçek yağı sınırlı düzeyde zamlandı, tereyağı fiyatı sabit kaldı.

Diğer taraftan, çay yüzde 10, siyah zeytin yüzde 12, salça yüzde 8, şeker yüzde 4, bal ve pekmez ise sınırlı seviyede fiyat artışı yaşadı. Yeşil zeytin, ıhlamur, reçel ve baharat fiyatlarında değişiklik olmazken, tuz fiyatı yüzde 22 ile fiyatı en çok düşen ürün oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu