Sağlık Makaleleri

Türk Bilim İnsanları Ailevi Akdeniz Ateşi Teşhisinde Yeni Bir Teknoloji Geliştirdi

Türk Bilim İnsanları, özellikle Akdeniz ülkelerinde karşılaşılan Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının hızlı teşhisinde yarım saatte test sonucunu açıklayabilen yeni bir teknoloji geliştirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Romatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Ünsal ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezinde Araştırma Grup Lideri olan Dr. Arif Engin Çetin’in TÜBİTAK girişimleri ile başlatılan ve yürütülen proje, başarılı bir şekilde sonuç verdi.

“FMF” (Familial Mediterranean Fever) adıyla da bilinen, tekrarlayan ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı ve eklem ağrısı atakları nedeniyle hastaların yaşam kalitesini düşüren Ailevi Akdeniz Ateşi’nin hızla tespit edilerek tedavisine başlanması için kan örneğinden optik teknolojilerle teşhis yapabilen cihaz ve sistem geliştirildi.

Hastalık sürecinde erken tanının çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Erbil Ünsal, AA muhabirine, “Bu hastalıkta tanı gecikirse hastalık ataklarıyla biriken ve vücuttan atılamayan amiloid proteini, hasar bırakıyor. Erken tanı olursa tedaviyi kolaylaştırırız. Geliştirdiğimiz teknoloji sadece hastalığın atak zamanlarında değil, her zaman alınan kan örnekleriyle sonuca ulaşabiliyor.” diye konuştu.

“Hastalığın tanısında önemli bir başarı”

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen teknoloji için 2 yıldır çalışmalarını devam ettirdiklerini belirten  Dr. Arif Engin Çetin ise “FMF Tanı Platformu” isimli teknoloji ve cihaz için Türk Patent ve Marka Kurumuna patent başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Teknolojinin, kan örneğinin bulunduğu çipe verilen ışığın optik özelliklerindeki değişimin analiz edilmesiyle çalıştığını belirten Çetin, kanda bulunan “pyrin” proteinindeki değişimler tespit edilerek sonuca ulaşıldığını kaydetti.

Çetin, bu teknolojiyle testlerin çok kısa sürede sonuçlanabildiğini, genetik testlere göre düşük maliyetle teşhis yapılabildiğini dile getirdi.

Hastalık teşhisinde kullanılan genetik testlerin yabancı kaynaklı teknolojiler kullanılarak geliştirildiğine işaret eden Çetin, “Özellikle Türk hekimleriyle çalışmak büyük bir gurur benim için. Ülkemiz şartlarında geliştirdiğimiz teknoloji, bu hastalığın tanısında önemli bir başarı. Teknolojinin kullanılması için uzun süreçler lazım. Teknolojinin hasta örnekleriyle uzun süre test edilmesi gerekiyor. Bunu medikal bir ürün haline getirirsek Türkiye’de önemli bir hastalık olan Ailevi Akdeniz Ateşi’nin insanların yaşam kalitesini düşürmesini önleyeceğiz.” diye konuştu.

Çetin, patent sürecinin tamamlanmasının ardından en geç 2 yıl içinde teknolojinin uygulamaya geçmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu