GündemSon Dakika

TÜED Cumhuriyet İkramiyesi Talebini Açıkladı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan Cumhuriyet İkramiyesine ilişkin; “5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalı” açıklamasını yaptı.

TÜED Genel Başkanı Ergün, Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle emeklilere 5 bin liralık ikramiye verileceği yönündeki haberlere değindi. Ergün, bu yöndeki bir girişimi takdirle karşılayacaklarını belirterek “Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı.” diye konuştu.

Geçim sıkıntısı çeken emeklilerin aylıklarına yapılacak artışı beklediğini vurgulayan Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü; “Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından önemli. Fakat 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi mutlu edebilecek düzeyde. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

 Emeklilerimiz Ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak zam için Meclis’in açılmasını büyük bir heyecanla beklediğini ifade ederek, “Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında zamlı aylık almayı bekliyor. Buna karşın, zammın kasım ve aralık ayında yapılacağı yönündeki iddialar emeklilerde derin bir kaygı ve tepkiye yol açıyor. Ekim ayında Meclis’in ilk gündem maddesi emeklilere zam olmalı. Çünkü milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı.” dedi.

Emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü korunmalı

TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi adına uzun süre mücadele ettiklerini hatırlatan Ergün, mücadelelerinin 2018 yılında emeklilere biner lira ikramiye verilmesiyle başarıya ulaştığını ifade etti.

Bayram ikramiyelerinin 2021’de yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini kaydeden Kazım Ergün, açıklamalarını şöyle noktaladı; “Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına göre, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak ilk kez verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de ilk verildiği değere yükseltilmeli.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu