Gündem

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Yargılanma Süreci Başladı

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) hakkındaki sözleri nedeniyle soruşturma sonucu tutuklandı ve “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılanmaya başlandı. Bu yargılama sırasında, Şebnem Korur Fincancı‘nın cezası 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Sanık Şebnem Korur Fincancı, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada tutuklu olarak yargılandı. Bu duruşmaya, avukatların yanı sıra çok sayıda milletvekili, İstanbul Barosu Başkanı Avukat Filiz Saraç ve diğer şehirlerin baro başkanları ve temsilcileri de katıldı.

Sanık avukatı Meriç Eyüboğlu, duruşma salonunun kapasitesinin yetersiz olduğunu ileri sürerek daha büyük bir salon için duruşmanın görülmesini talep etti. Ancak mahkeme, mevcut salonun yeterli olduğuna karar verdi ve duruşmayı orada gerçekleştirdi. Duruşmaya sonrası katılanların kimlikleri tespit edildi.

Milli Savunma Bakanlığı‘nın avukatı, duruşmada davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme, Milli Savunma Bakanlığı’nın suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesiyle katılma talebini reddetti. Bu, yargılama sürecinde davalı ve davalının avukatı ile ilgili bir karar olmuş ve Milli Savunma Bakanlığı yargılama sürecine dahil olmamasına karar verildi..

Milli Savunma Bakanlığı avukatı “Türk Silahlı Kuvvetlerinin kimyasal silah kullandığı iddiası asılsız bir iddiadır” şeklinde sesini yükseltti. Avukat ardından duruşma salonundan ayrıldı.

Ardından mahkeme başkanı sanığa savunma yapması için söz verdi. Mahkeme başkanının Fincancı’ya ‘sen’ şeklinde hitap etmesi üzerine sanık avukatları tepki göstererek ‘siz şeklinde hitap etmeniz gerekiyor’ ifadelerini kullandı.

Duruşma salonunda yaşanan kısa süreli tepkinin ardından davanın görülmesine devam edildi.

Şebnem Korur Fincancı savunmasında mahkeme başkanına “İfade tarzınızdan benim hakkımda bir hüküm verdiğinizi anlıyorum zaten. Bana ‘sen’ diyemezsiniz. Ben 64 yaşımdayım. Pek çok sağlık sorunum var. Benim üst seviyede fıtığım var. Güvenlikli aracın içinde beni kelepçeleyip yolculuk ettirdiler. İnsanlık onuruna aykırıdır. Benim tek silahım var o da kalemim” dedi.

Fincancı savunmasınnın ilerleyen kısımlarında “Bu yaşıma kadar elimden geldiğince bir yurttaş, bir adli tıp hekimi olarak görevlerimi eksizsiz yerine getirdiğime inanıyorum. Yıllarımı verdiğim adli tıpa hele ki zehirli toksik silahlar hakkında birçok makale yazmış biri olarak, bilimsel bir tartışma yerine linç girişiminde bulunanlara bir çift sözüm var. Bir adli tıp uzmanı olarak paylaştığım görüşüm kriminalize edilmeye çalışılmaktadır. Propaganda iddiası ile suçlandığım yayın 7 dakikalık bir konuşmadır. Bana sorulan sorulara yanıt verdim. Ben yayında kısaca bir ön tanıdan söz ettim. Yayında belirttiğim tıbbi görüş bir ön tanıdır. Bir hekim adli tıp uzmanı olarak bilimsel özgürlük ve ifade özgürlüğü hakkımı kullandığım görülebilir ve hak kullanımı suç olamaz” söylemlerinde bulundu. (Kaynak: İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu