Gündem

Toplu Sözleşmede Takvim Belli Oldu

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesine ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının bitiminde basın mensuplarına toplantı hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantıda genellikle tekliflerine ilişkin bir çerçevenin ele alındığını ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’ın ise 3600 ek gösterge düzenlemesinde eksik kalan birinci dereceye yükselmiş tüm kamu görevlilerine 3600 ek gösterge verilmesine yönelik yasal metnin hazırlanması için çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Yalçın, bu sözün toplu sözleşme metninde yer alacağına inancının tam olduğunu ifade  ederek, aksi halde sözün boşlukta kalacağını dile getirdi.

Görüşmelerin yoğun bir tempoda ilerleyeceğine dikkat çeken Yalçın, bir aylık zaman aralığının yeterli olmayacağını ve bu sürede görüşmelerin bitirilecek olmasının büyük bir  dezavantaj olduğuna değindi.

“Taleplerimizin makul olduğunu ifade ettik”

Yalçın, toplantıya ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti: “Ekonominin sabit gelirliler üzerindeki durumunun özet tablosunu geçtik. 2024 yılı için beklenen enflasyon ve ekonomik verilerin, özellikle Merkez Bankasının güncellemelerinin altını çizdik. Enflasyonist ortam dikkate alındığında tekliflerimizin abartılı olmadığını ve mütevazı teklifler olduğunun görüleceğini bir kez daha ifade ettik”

Perşembe günü temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanacağını hatırlatan Yalçın, açıklanacak enflasyonun, bu konudaki beklentilerinin makuliyetini kanıtlar nitelikte olacağını söyledi.

Toplantıda, kamu personel sisteminde bozulan ücret skalasına özellikle göz önünde bulundurduklarını ifade eden Yalçın, toplu sözleşmeyi göz ardı edip Meclis’ten çıkarılan tekil, özel düzenlemelerin toplu sözleşmenin hükmünü yitirmesine neden olduğunu ve kamu personel sistemini içinden çıkılmaz bir duruma soktuğunu açıkladı.

Yalçın, çalışanlar arasındaki ücret farkının en aza indirilmesi ve gelir adaletinin sağlanması konusunda toplu sözleşmeyi bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

“Toplu Sözleşme Süreci 31 Ağustosta Son Bulacak”

Yalçın, toplu sözleşmenin tam olarak bu sorunu çözmede önemli bir adım olduğunu,Türkiye’nin, kamu görevlilerine verilen ücret artışlarını külfet olarak görmeyecek kadar büyüklükte olduğunu dile getirdi.

Yalçın, toplu sözleşme görüşmelerine ait taslak takvimin kesinleştiğini ifade ederek şunları aktardı: “Bugün başlamış olduk. Süreç, hizmet kollarına ilişkin toplu sözleşme tekliflerinin tasnifiyle devam edecek, daha sonra genele ilişkin tekliflerin tasnifiyle ilerleyecek. 14 Ağustos Pazartesi günü heyet, geniş olarak bugünkü gibi tekrar bir araya gelecek ve kamu işveren heyeti teklifini sunmuş olacak. Devamında yine hizmet koluna ve genele ilişkin müzakereler muhataplarıyla sürecek. 17 Ağustos Perşembe günü ikinci bir toplantı yapılacak ve yeni teklifler bekliyoruz.

Orada da gene geniş bir şekilde tüm heyet bir araya gelmiş olacak. Peşinden müzakere süreci sürecek ve 21 Ağustos Pazartesi günü bu anlamda sürecin nihayete ereceği, 22 Ağustos Salı günü ise sürecin mutabakatla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunun netleşeceği bir zemin olacak. Peşinden 23 ila 25’i arasında eğer konu mutabakatsızlıkla sonuçlanırsa Hakem’e kalırsa Konfederasyonun ve ilgili sendikaların 3 günlük düşünme süreci olacak. Peşinden başvuru süreci tamamlanmış olacak ve 26-31 Ağustos arasında da Kamu Görevlileri Hakem Kurulu eğer kendisine görev düşecekse o görevi yerine getirecek ve 31 Ağustos itibariyle toplu sözleşme süreci tamamlanmış olacak.”

Sürecin herkes için en iyi şekilde sonlanmasını dileyen Yalçın, enflasyonist ortamda kamu görevlilerini ayakta tutacak bir toplu sözleşmeyle bu sürecin son bulmasını arzu ettiklerini ifade ederek sözlerini noktaladı. (Kaynak: AA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu