Sendika

Toplu Sözleşme İkramiyesi Nedir? Toplu Sözleşme İkramiyesi Ne Kadar?

Toplu sözleşme ikramiyesi, 375 Sayılı KHK’nın ek 4. Maddesinde şu şekilde ifade edilmektedir:

“25/06/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenir. Bu madde uyarınca yapılan ödeme, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz ve ilgili mevzuatı uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye payı, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun benzer ödemelerin hesabında dikkate alınmaz.”

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ NE KADAR?

Toplu sözleşme ikramiyesi ne kadar? sorusu arama motorlarında sık aratılanlar arasında yerini aldı. Memurlarda toplu sözleşme ikramiyesi 2023 yılının ilk yarısı için 918,68 TL olarak ödenir. Bu miktar her 6 ayda bir memur maaşlarıyla aynı oranda zamlanmaktadır. Bu sebeple de Temmuz ve Ekim aylarında ödenecek ikramiye tutarları henüz belli değildir.

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

İlgili hizmet kolunda toplam kamu görevlisi sayısı en az %2’sini sendika üyesi olarak kaydeden kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında toplu sözleşme ikramiyesi ödenir.

HANGİ SAĞLIK SENDİKALARI TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİNDEN YARARLANABİLECEK?

 Türk Sağlık-Sen, Sağlık-Sen, Hekim Birliği Sendikası, Genç Sağlık Sendikası, Hekimsen, SES

TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ KAÇ AYDA BİR VERİLİR?

Sendika üyesi olup, aylık ya da ücretlerinden sendika aidatı kesilmekte olan kamu görevlileri için yapılmakta olan toplu sözleşme ikramiyesi, yılda dört kez, üç ayda bir verilmektedir. Ödeme yapılan aylar; ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat