SendikaGündem

Toplu Sözleşme İkramiyesi Aylık mı Ödenecek? İşte Memur-Sen’in Talebi

Memur-Sen, 7. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin mali ve sosyal haklarını belirleyecek taleplerini Konfederasyon Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Toplantıda Konfederasyon Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu işvereninin adil bölüşümü, alın terinin karşılığını, kamu görevlilerinin hukukunu ve büyük ve güçlü Türkiye vizyonunu gerçekleştirmek için toplu sözleşme masasını bir fırsat olarak görmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca, Yalçın, Ocak ayından bu yana dolar kurunda yüzde 46, gram altında yüzde 47 ve son 1 ayda akaryakıtta yüzde 40’ın üzerinde artış yaşandığına dikkat çekti. Bu noktada, kamu işveren tarafının mali disiplin politikaları ve ekonomide dengeleme ve tasarruf tedbirleri yerine ekonominin gerçek verilerini dikkate alarak alım gücünü yükseltecek, reel geliri artıracak tekliflerle masaya gelmesi gerektiğini vurguladı.

“BİRİNCİ ÜÇ AYDA YÜZDE 35, İKİNCİ ÜÇ AYDA YÜZDE 10, ÜÇÜNCÜ ÜÇ AYDA YÜZDE 15, DÖRDÜNCÜ ÜÇ AYDA YÜZDE 10 ARTIŞ İSTİYORUZ”

Toplu sözleşme görüşmelerinde öncelikle 22 bin lira olması gerekirken 1,650 lira eksik uygulanan en düşük devlet memuru maaşını tanzim etmek istediklerini vurgulayan Yalçın, 7. Dönem Toplu Sözleşme’ye dair şunları talep etti:

“Geçtiğimiz iki yıllık süreçteki enflasyon verilerini dikkate alarak 2024 yılı için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış istiyoruz. 2025 yılı için ise Türkiye’nin ekonomik verilerinin ve enflasyon rakamlarının iyileşeceğine dair inancımızla altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 artış talep ediyoruz. İki yıllık süreçte toplam yüze 110 oransal artış teklif ediyoruz. Teklifimizle birlikte vaat yerine getirildikten sonra en düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29 bin 700 lira olacaktır.”

“TOPLU SÖZLEŞME İKRAMİYESİ AYLIK 1000 LİRA OLMALI”

Genel Başkan Yalçın, kamu görevlilerinin özgürlüklerinin artırılması, sosyal yardımların kapsamının genişletilmesi ve emekli aylıklarının artırılmasının da önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, diğer taleplerini şöyle sıraladı:

“Enflasyon farkının dönemsel artışı geçtiği aydan itibaren verilmesini ve en az 2 puan artırımlı ödenmesini, Toplu Sözleşme ikramiyesinin aylık 1000 lira olarak ödenmesini, kamu görevlilerine aylık 7 bin 650 lira kira yardımı verilmesini, 1. dereceye yükselmiş bütün kamu görevlilerinin ek göstergesinin 3600 olmasını, dini bayramlarda kamu görevlilerine 4 bin 850 lira ikramiye ödenmesini, eş yardımının 2 bin lira, çocuk yardımının 500 lira ödenmesini ve emeklilere de verilmesini, 8 bin 77 lira seyyanen zammın emekli kamu görevlilerine de yansıtılmasını istiyoruz.

Bunlarla birlikte, mühendis, şube müdürü, müdür, müdür yardımcısı, şef gibi birçok ünvandaki kamu personelinin özel hizmet tazminatı ve ek ödemeler dahil mali haklarının iyileştirilmesini, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesini, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini, görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavlarının üç yılı aşmayacak şekilde periyodik olarak yapılmasını, kadroya geçişte kapsam dışında kalan İdari Hizmet Sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini talep ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu