Gündem

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Gözler Dördüncü Toplantıda

Ağustos’ta başlayan yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde dördüncü toplantı merakla bekleniyor.

Kamu işveren tarafının, 2024’ün ilk yarısında yüzde 14, ikinci yarısında yüzde 9, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5’ten oluşan zam teklifini yeterli bulmayan sendikalar, Kamu İşveren Heyetine yeni teklif çağrısında bulunmuştu.

Hükümet Teklifini Revize Etti

17 Ağustos’ta yapılan üçüncü toplantıda hükümet ilk teklifini revize ederek, memur ve memur emeklisine 2024’ün ilk yarısında yüzde 15, ikinci yarısında yüzde 10, 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında 5 artış teklif etti.

Dördündü Toplantı Merakla Bekleniyor

Belirlenen takvime göre müzakereler yarın yapılacak dördüncü toplantı ile son bulacak. Kamu işveren heyetinin yapacağı yeni teklifler merak konusu oldu. Müzakerelerden uzlaşma çıkmaz ise süreç Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gidecek. Kurul, toplu sözleşmeye dair nihai kararını 31 Ağustos’a kadar verecek.

Memur-Sen 2024 Yılı İçin Yüzde 70 Zam Talebinde Bulunmuştu

Yetkili konfederasyon olarak toplu sözleşme masasında yer alan Memur-Sen, 2024 için üçer aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil ilk 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış talebinde bulunmuştu. Konfederasyon, 2025 için ise altışar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam istemişti. (Kaynak: TRT Haber)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu