Sağlık Makaleleri

Tırnak Mantar Enfeksiyonu Nedir?

Tırnak Mantar Enfeksiyonu tırnaklarınız beyazsa veya yontulmuşsa, mantar enfeksiyonunuz olabilir. Tırnak enfeksiyonları hoş görünmüyor ama ciddi değillerdir.

Tırnak mantarı enfeksiyonu nedir?

Tırnak mantarı enfeksiyonlarına yakalanmak kolaydır ve birçok insanı etkiler. Bir enfeksiyon ne kadar erken tedavi edilirse, ondan kurtulmak o kadar kolay olur.

Mantarlar soyunma odaları, havuzların zeminleri ve duşlar gibi karanlık ve sıcak alanlarda yaşayan enfeksiyonlara neden olur. İnsanlar tırnak mantarı enfeksiyonlarına karşı yapabilecekleri bir şey olmadığını düşünürler. Ancak basit ilaçlarla bunlardan kurtulmak mümkündür. Ancak, kurtulması biraz zaman alabilir. Bu yüzden sabırlı olmanız gerekebilir.

Semptomlar nelerdir?

sarı veya beyaz benekler, mantar enfeksiyonu tırnağı delerse başparmak veya parmak ucuna kadar yayılabilir. Tırnak çevresindeki cilt kırmızı olabilir. Tırnaklar tamamen büyüyebilir. Ayak tırnakları, el tırnaklarından daha sık enfekte olur.

Uzun süredir var olan enfeksiyonlar ağrılı olabilir. Şiddetli bir ayak tırnağı enfeksiyonu yürümeyi zorlaştırabilir.
Şeker hastasıysanız ve mantar tırnak enfeksiyonunuz olabileceğini düşünüyorsanız, hemen doktorunuza görünün.

Nasıl  tedavi edilir?

Tırnak mantarından kurtulmak için birkaç ay süren haplar almanız gerekebilir. Tırnaklarınıza uygulayabileceğiniz kremler ve cilalar da bulunmaktadır. Daha fazla tırnak enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

Kendiniz yapabilecekleriniz.

  • Eve geldiğinizde ayakkabılarınızı çıkarın ve biraz nefes alın.
  • Yüksek kaliteli ayakkabılar tercih edin
  • Başkalarının ayakkabılarını giymeyin
  • Çorapları her gün değiştirin
  • Başkalarının havlularını kullanmayın
  • Ayakları iyice kurulayın

Ayak tırnağı mantarı hem ayak tırnaklarını hem de el tırnaklarını etkiler. Onikomikoz, tinea unguium veya dermatofit onikomikoz olarak da bilinir. Mantarın tırnak yatağının altındaki alanı işgal ederek tırnağın renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve tırnak yatağından ayrılmasına neden olmasıyla oluşur. Siyah noktalar vb. Tedavi edilmezse tırnaklarınızda uzun süreli hasara neden olabilir. Şans eseri, tırnak mantarından kurtulmanıza ve güzel tırnakları geri kazanmanıza yardımcı olabilecek bazı tedaviler vardır.

Onikomikoz veya tinea pedis olarak da bilinen onikomikoz, hem el hem de ayak tırnaklarını etkileyen yaygın bir sorundur. Tırnak yüzeyinde sarı veya beyaz noktalar görünebilir ve hatta tırnak çatlayabilir. Ayaklarımızın içinde bulunduğu sıcak, nemli ortam bu mantarın büyümesini teşvik eder, bu nedenle önlem almak önemlidir.

Tırnak mantarını önlemenin en iyi yolu ayaklarınızı temiz ve kuru tutmaktır. Ayaklarınızın etrafındaki nemi hapseden naylon gibi sentetikler yerine pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış çoraplar giyin. Ayrıca ayak parmaklarınız arasındaki sürtünmeyi azaltmak için tırnaklarınızı kısa kesmeli ve ayağınıza tam oturan ayakkabılar giymelisiniz.

Son olarak, tırnak mantarına yakalanma riskinizi artıran havuzlar ve spor salonları gibi halka açık alanlarda çıplak ayakla dolaşmaktan kaçının.

Tırnak enfeksiyonlarını tedavi etmek için hap yerine mantar önleyici kremler, losyonlar veya oje deneyebilirsiniz. Buna topikal tedavi denir. Çoğu kişi tabletlere göre daha az yan etkiye sahip oldukları ve tırnak çevresinde kaşıntı, şişme ve yanmaya neden olabildikleri için tercih etmektedirler. Muhtemelen tedaviyi birkaç aydan bir yıla kadar günlük olarak kullanmak zorunda kalacaksınız. Ayak tırnağı tedavileri genellikle el tırnak tedavilerinden daha uzun sürer. Tedavisi zaman alır. Düşen tırnaklar enfeksiyon iyileşene kadar tekrar çıkmaz. Bazı insanlar için tırnaklarının yeniden çıkması bir yılı bulabilir.

Tırnak enfeksiyonuna aldırış etmiyorsanız, tedavi görmemeyi tercih edebilirsiniz. Tedavi olmadan enfeksiyon kötüleşebilir, ancak sağlığınızı etkilemez. Ancak bir doktora danışarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat