Sendika

TEİS: Kalp Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Bulunabilir Olmalıdır

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, kalp hastalıklarında kullanılan ilaçların her zaman bulunabilir ve kolay ulaşılabilir olması gerektiğini söyledi.

11-17 Nisan Kalp Sağlığı Haftası olmasından ötürü yapmış olduğu yazılı açıklama doğrultusunda, dünya üzerinde başlıca ölüm nedenlerinin başında kalp damar hastalıklarının geldiğine dikkati çeken Saydan, kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılan pek çok ilacın genelde uzun süreli kullanıldığında, mutlaka hekimler tarafından reçete edilmesi gerektiğine işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

 “Kalp ilaçlarının mutlaka bütün olarak yutulması gerekiyor. Tableti böler, kırar veya ezerseniz ilaç bir seferde vücut tarafından emildiği için ilaç doz aşımı veya gün boyu sürmesi gereken etkinin süresinin kısalmasına, dolayısıyla da sağlığınıza olumsuz etki etmesine neden olur.”

TEİS Genel Başkanı Saydan, hastaların ilaçlarını düzenli takip edebilmek, ilaç alıp almadıklarını unutmamak adına ilaç kutuları kullanabileceğini belirterek ilaçların buzdolabı, banyo, araba torpidosu gibi yerlerde saklanmaması gerektiğinin vurgusunu yaptı.

Saydan, ilaçların her zaman bulunabilir ve kolay ulaşılabilir olmasının önemine değinerek, şunları aktardı:

“Özellikle kalp ve tansiyon ilaçlarında düşük kur politikası yüzünden üretilemeyen ve ithal edilemeyen ilaçlarla ilgili yaşanan sorunların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu çerçevede ilaç fiyatlandırmasının kalp sağlığının korunması, onun için de İlaç Fiyat Kararnamesi’nin de bir an önce güncellenmesi gerekmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu