Gündem

TEİS: İlaç Sıkıntısı Ocak Sonuna Kadar Devam Edecek

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, piyasada ilaç bulunamama sıkıntısının Ocak’a kadar devam edeceğini tahmin ettiklerini söylediği cümlelerde, “Tedbir alınmazsa 15-20 Ocak’tan önce iyileşme beklemiyoruz. Elimizden geldiği kadar fedakarlıkla vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek için çabalıyoruz.” söylemlerinde bulundu.

Genel Başkan Saydan, sendika genel merkezinde piyasada bulunamayan ilaçlar ve eczacıların karşılaştığı şiddet sorunlarına ilişkin basın toplantısı yaptı.

Avro kurunun ilaçlar için 10,76 olarak güncellendiğini anımsatan TEİS Genel Başkanı Saydan, “Bu güncellemeye rağmen ilaç yokluğu sorunu aynen devam ediyor. Avro kuru güncellemesinden önce yok olan ilaçlar hala bulunmuyor. Özellikle çocuk antibiyotikleri, ateş düşürücü şuruplar, mevsimsel grip şurupları, öksürük şuruplarında sorun artarak devam ediyor. Ecza depolarından nöbetçi eczanelere bile günlük 1 veya 2 kutu tevzi ilaç gönderiliyor.” söylemlerinde bulundu.

İlaç bulamayan vatandaşların eczacılara fiziki ve sözlü şiddet uygulayabildiğini dile getiren Genel Başkan Saydan, Eskişehir‘de bir nöbetçi eczacının hasta yakını tarafından fiziki saldırıya uğradığını hatırlattı.

tei̇s: i̇laç sıkıntısı ocak sonuna kadar devam edecek

Türkiye‘de ilaç üretiminde kullanılan etken maddelerin %98 oranının yurt dışından geldiğini aktaran Saydan, ilaç bulunamamasının insan ve toplum sağlığı için ciddi bir sorun teşkil ettiğini belirtti.

Açıklamalarının devamında TEİS Genel Başkanı Saydan şu söylemlerde bulundu;

Türkiye’de şu an ruhsatlı 14 bin 932 ilaç bulunuyor. Bu ilaçların 8 bin 178’i SGK’nın geri ödeme listesinde. Bu ilaçların 585 kalemi depo stoklarında mevcut değil. 522 kalem ilaç ise eczanelere sınırlı sayıda (tevzi) gönderilmektedir. Bu ilaçların çoğu çocuk şurupları, antibiyotikler, diyabet, ağrı kesici, tansiyon, antidepresan, tüp bebek, epilepsi tedavisinde kullanılan, ciddi anlamda sıkıntı yaşanan ilaçlar.

“YERLİ İLAÇ ÜRETİMİ ARTACAK MI?” SORUSU YÖNELTİLDİ

TEİS Genel Başkanı Saydan, gazetecilerin yerli ilaç üretiminin artırılmasına ilişkin sorusuna, “Türkiye’de 50 bin eczacıyız, 50 eczacılık fakültemiz var ve iyi ilaç fabrikalarımız var. Niye kendi ilacımızı üretemeyelim?” sözleriyle ilaç üretiminin artırılması çağrısında bulundu.

İlaçların bulunabilmesi için güncel kura göre bir düzenleme yapılması gerektiği görüşünü paylaşan Saydan, piyasada az bulunan ilaçlarla ilgili ihracatın geçici olarak durdurulmasının da geç kalınmış ama iyi alınmış bir karar olduğunu söyledi.

“Tedbir alınmazsa 15-20 Ocak’tan önce iyileşme beklemiyoruz.”

TEİS Genel Başkanı Saydan, “Ülkemizde bu soruna bir an evvel çare bulunması gerekiyor. Tahminimizce ilaç bulunamama sıkıntısı ocak ayının sonuna kadar devam edecek. Tedbir alınmazsa 15-20 Ocak’tan önce iyileşme beklemiyoruz. Vatandaşlarımız şunu bilmeli, biz eczacılar ilaç yokluğundan sorumlu değiliz. Elimizden geldiği kadar fedakarlıkla vatandaşlarımızın ilaçlarını vermek için çabalıyoruz. Biz de vatandaşlarımızla birlikte aynı sıkıntıyı çekiyoruz.” söylemlerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat