Gündem

TEİS Genel Başkanı Saydan: Kanser İlaçlarını Hastaneler Değil Eczaneler Vermeli

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, yazılı açıklama yaparak ilaç hırsızlığının önüne geçilebilmesi için kanser hastalarının kullandığı ilaçların hastaneler yerine eczaneden alınması talebinde bulundu.

TEİS Genel Başkanı Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, 2015 senesi itibarıyla kanser hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların hastanelerden temin edildiğini hatırlatarak yürürlükteki bu uygulamanın pek çok soruna yol açacağını ilk günden bu yana kamuoyuyla paylaştıklarını aktararak, “Kanser ilaçlarının hastanelerden verilmeye başlanmasının ardından sürekli ilaç hırsızlığı haberleri okuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nurten Saydan, hastanelerden çalınan ilaçların gizlice özellikle yurt dışına götürülerek orada kaçak yollardan fahiş fiyata satıldığını iddia etti.

İlaç temin etme hizmetlerinin ülkemizde bulunan 29 bini aşkın eczanede kolaylıkla sürdürüldüğünü belirten Saydam, şöyle devam etti:

“Durum böyleyken hastanelerden kanser ilacının hastaya sunulması son derece yanlış bir uygulamadır. TEİS olarak, özellikle kanser gibi son derece zorlu tedavi süreci yaşayan hastaların mağdur olmaması için bu ilaçların eczanelerden verilmeye başlanması gerekiyor. Tüm ilaçlar için tek ve doğru adres eczanelerdir.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat