featured
Su Tüketiminin Önemi

Su Tüketiminin Önemi

Düzce Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, günlük tüketiminin çok nemli olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir bireyin 2 litreden fazla günlük tüketmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Kronik rahatsızlığı olan veya belli bir yaşın üzerindekiler, gerekmedikçe güneşin altında kalmasın” dedi.

Hava sıcaklıkları ülkemizin tüm kentlerinde yüksek seyrediyor. Kronik rahatsızlığı olan veya belli bir yaşın üzerindeki bireylerin, öğle saatlerinde açık alanlarda bulunmamaları tavsiye ediliyor. Risk grupları, sıcak havalarda mutlaka şapka ya da şemsiye kullanmalılar. Yasin Yılmaz, “Mevsim meyveleri ve sebzeleri hem vücut direncini artırıyor hem de kaybını dengeliyor” dedi.

Güneşe Dikkat

Halk arasında güneş çarpması diye tabir edilen çarpmaların illa ki direk güneşin vurması anlamına gelmediğini aktaran Dr. Yasin Yılmaz, konu ile alakalı olarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Güneş, çok farklı alanlardan yansıyarak zarar verebiliyor. Güneş çarpmalarından dolayı ise vatandaşlar; ishal, tansiyon düşüklüğü ve ateş yükselmesi gibi şikayetler ile hastanelerimize geliyor. Bu belirtilere dikkat edelim ve bunun için de bol bol sıvı tüketelim. Güneşin altında gerekmedikçe vakit geçirmeyelim.”

Su Tüketiminin Önemi

Günlük tüketiminin 2 litrenin altına kalmaması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “Vücut, terleyerek atıyor ve tekrar belli bir oranda direnç kazanmak için bu döngüye içerek katkıda bulunmalıyız. Sağlığımız adına tüketimi asla göz ardı edilmemesi bir husustur” diyerek sözlerini tamamladı.

Su Tüketiminin Önemi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir