Gündem

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdüründen, Şiddet Gören Hemşirelere Skandal Tepki

Nazilli Devlet Hastanesinde Çocuk Kan Alma Birimi’nde meydana gelen olayda, M.E. isimli çocuğun kanını almaya çalışan hemşireler şiddete maruz kaldı. Ses Gazetesinde yer alan habere göre; hemşire Canan Özelçi’nin kan alma işlemi yaptığı sırada elindeki kan tüpü bozuk çıktı. Çocuğun korkması ile birlikte diğer hemşire Özlem Ayşe Tekin’in tekrar kan alması sırasında anne N.E., yaşan sürece tepki göstererek; ‘çocuğumun kolunu mahvettin nasıl iş yapıyorsun’ sözleriyle ortam gerilmeye başladı.

Beyaz kod verildi

Çocuğun babası E.E. ise arada bulunan sedyeye tekme atarak hemşire Canan Özelçi’nin bacağından yaralanmasına neden oldu. Hemşire Özge Ayşe Tekin’in de yüzüne tüküren E.E.’ye ‘Ne yapıyorsunuz’ diyerek tepki gösteren hemşireler, çevreden yardım istedi. Hemşire Özlem Ayşe Tekin’in kolunu sıkan E.E’nin ‘Siz sağlıkçılar dövülmeyi ve öldürülmeyi başınıza gelen her şeyi hak ediyorsunuz’ sözlerini sarf etti. Öfkeli baba, diğer hemşireler ve sağlık çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı. Darp edilmeye çalışılan hemşirelere, sağlık çalışanları destek verirken, baba E.E.’nin hemşirelere karşı yaralama ve zarar vermeye çalışması nedeniyle beyaz kod verildiği öğrenildi.

“Gayet normal bir durum. Oluyor tabi böyle şeyler. Hastanenin aciline de aşı odasına da silahıyla gelenler oluyor. Şuan siz böyle davranarak ayıp ediyorsunuz”

İddiaya göre, hasta yönetimine beyaz kod süreciyle ilgili bilgi veren Özelçi ve Tekin, daha sonra birim amirleri Başhemşire Sermin Volaka’ya giderek süreci anlatmak istedi. Volaka’nın; “Gayet normal bir durum. Oluyor tabi böyle şeyler. Hastanenin aciline de aşı odasına da silahıyla gelenler oluyor. Şuan siz böyle davranarak ayıp ediyorsunuz” şeklindeki sözleri ve yaklaşımı ise, o sırada idari katta bulunanların şoke olmasına neden oldu. Darp edilen hemşirelere, başhemşire tarafından destek olunmadığı ortaya çıkarken, yaşanan süreci takip eden diğer idareciler ise mağdur hemşireleri yalnız bırakmadığı öğrenildi. Yaşanan sürecin ardından hemşirelerin, başhemşire tarafında yalnız bırakılması ise hastane içinde serzenişe neden olduğu kaydedildi.(Kaynak: Ses Gazetesi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat