MevzuatGündem

Semt Poliklinikleri Güncel Listesi 2022

Semt Poliklinikleri Kaçıncı Basamak?

Semt poliklinikleri, bağlı oldukları hastaneye göre ikinci ya da üçüncü basamak olabilir.

Şu kategorideki semt poliklinikleri, ikinci basamak sağlık kurumudur: Eğitim ve araştırma hastanesi OLMAYAN hastanelere bağlı semt poliklinikleri, dal hastanelerine bağlı semt poliklinikleri…

Şu kategorideki semt poliklinikleri, üçüncü basamak sağlık kurumudur: Eğitim ve araştırma hastanelerine bağlı semt poliklinikleri, üniversite hastanelerine bağlı semt poliklinikleri…

Sağlık ocağı, verem savaş dispanseri, sağlık merkezi, toplum sağlığı merkezi gibi kuruluşlar ise birinci basamak resmi sağlık kuruluşları arasında yer alır.

 

2. ve 3. Basamak Kamu Sağlık Tesisleri Güncel Listesinde Neler Var?

Listede sırasıyla; sıra no, kurum kodu, il, ilçe, kurum adı, E.A.H, kurum türü, tescil edilen ünit sayısı, tescil edilen rolü ve tescil edilen yatak sayısı yer alır. Ayrıca listede, “birlikte kullanım protokolü yapılan üniversitenin adı” ve DETSİS kodu bulunabilir.

Bu verilerden yola çıkarak bir kurumun türü hakkında kolaylıkla bilgi edinilebilir. Listedeki kısaltmalar, şu anlamları ifade eder:

 

ENTEGRE: “Entegre ilçe hastaneleri” anlamına gelir. “Kurum türü” başlığı altında “ENTEGRE” ibaresi bulunan kurumlar, semt poliklinikleridir. 

E.A.H: “Eğitim ve araştırma hastaneleri” anlamına gelir.

K.D.Ç: “Kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

G.H.H: “Göğüs hastalıkları ve göğüs kalp damar ve cerrahisi hastaneleri” anlamına gelir.

R.S.H.H: “Ruh sağlığı hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

A.Y.T.H: “Acil yardım ve travmatoloji hastaneleri” anlamına gelir.

K.H.H: “Kemik hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

Ç.H.H: “Çocuk hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

ONKOLOJİ: “Onkoloji hastaneleri” anlamına gelir.

M.H.H: “Meslek hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

F.T.R: “Fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri” anlamına gelir.

GÖZ: “Göz hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

LEPRA: “Lepra hastalıkları hastaneleri” anlamına gelir.

 

Ayrıca tablo üzerindeki açık mavi renk, birlikte kullanım protokolü yeni yapılan hastaneleri, açık kırmızı renk ise birlikte kullanım protokolü yenilenen hastaneleri ifade eder.

Kapsamlı şekilde düzenlenmiş olan bu tablonun ikinci bölümünde ise ADSM’ler yer alır. ADSM listesinde yer alan veriler sırasıyla; sıra no, kurum kodu, il, ilçe, kurum türü, kurum adı, ağız ve diş sağlığı merkezine tescil edilen ünit sayısı, tescil rolü ve DETSİS kodu bulunur.

 

Semt Poliklinikleri Güncel Listesi Nasıl İndirilir?

Semt poliklinikleri güncel listesi, şu adımlar takip edilerek indirilebilir:

 1. Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girilir.
 2. Öne çıkartılmış duyurular arasında yer alan “Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğüne Bağlı 2. ve 3. Basamak Kamu Sağlık Tesisleri Güncel Listesi” başlığına tıklanır.
 3. Açılan sayfadaki indirme bağlantısına tıklanarak .XLS uzantılı Excel dosyası indirilir.

Bu adımları takip etmek yerine buraya tıklayarak 15 Nisan 2022 tarihinde güncellenen dosyayı doğrudan indirebilirsiniz.. (Linkteki dosya an itibarıyla günceldir. Dosyanın güncelliği, editörlerimiz tarafından takip edilir ve dosya güncellendiğinde, bu bölümdeki link de editörlerimiz tarafından güncellenir.)

 

2. ve 3. Basamak Kamu Sağlık Tesisleri Listesi Güncel mi?

KHGM tarafından yayınlanan liste, sıklıkla güncellenir. Listenin yayınlandığı sayfanın üst bölümüne, “son güncelleme tarihi” notu düşülür. Listenin güncelliğinden emin olmak isteyen kişiler, dosyayı indirmeden önce bu bölümü kontrol edebilir.

 

Liste, doğrudan KHGM tarafından takip edilir ve birkaç hafta arayla güncellenir. Bu şekilde güncelliğini korumayı başaran dosyanın son sürümü, site üzerinden Excel formatında birkaç saniye içinde indirilebilir.

İndirdikleri dosyanın güncelliğinden emin olmak isteyen kişiler, dosya ismini de kontrol edebilirler. XSL (Excel) formatında bilgisayara indirilen dosyanın isim bölümünde, dosyanın son güncellendiği tarih bulunur.

 

“Sağlık Tesislerimiz” Sayfasından Başka Hangi Dosyalar İndirilebilir?

KHGM’nin “Sağlık Tesislerimiz” sayfasında, güncel semt poliklinikleri listesinin yanı sıra şu dosyalar bulunur:

 

 1. Hastane Değerlendirme Formu: WORD formatında ve .DOCX uzantısıyla indirilebilir ve kolayca yazdırılabilir.
 2. Hastane Rolleri: PDF formatında yayınlanır. Hizmet rollerinin belirlenmesine yönelik kriterleri içerir.
 3. Birlikte Kullanım Protokolü: Bakanlık ile üniversite rektörlükleri arasında yapılan birlikte kullanım protokollerinin bir taslağıdır. WORD formatında ve .DOCX uzantısıyla indirilebilir ve kolayca yazdırılarak doldurulabilir.
 4. Birlikte Kullanım Yönetmeliği: Birlikte kullanım protokollerinin dayanağı olan yönetmeliktir. İndirmeden, mevzuat.gov.tr adresi üzerinden görüntülenebilir.
 5. 2019/18 Sağlık Hizmet Sunucularının Basamaklandırılması Genelgesi: Genelge, PDF formatında indirilebilir.
 6. Kamu Sağlık Tesisleri Ruhsatlandırma Yönetmeliği: İndirmeden, resmigazete.gov.tr üzerinden görüntülenebilir.
 7. Hastanelere Ad Verilmesi ve Tabela Esasları Hakkındaki Yönerge: Hastaneleri, ağız ve diş sağlığı merkezlerini ve Sağlık Bakanlığına bağlı bazı bölümleri düzenleyen yönergedir. PDF formatında indirilebilir.
 8. Hastane Yatırımları Yeni Bina Bilgi Formu: Rol tanımları ve tıbbi hizmetler sunumlarının yer aldığı rehberdir. “Hastane rollerinin tanımı” ve “Tıbbi hizmetler sunum rehberi” olarak iki farklı dosya şeklinde sunulur. Dosyalar, PDF formatında indirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu