featured
Şeker Hastalığının Tanısına Yönelik Kullanılan Kitlerdeki Enzim Yerli Olarak Üretilecek

Şeker Hastalığının Tanısına Yönelik Kullanılan Kitlerdeki Enzim Yerli Olarak Üretilecek

“Hastabaşı Glukoz Ölçüm Cihazlarında Kullanmak Üzere GDH Enziminin Rekombinant Olarak Biyoreaktör Sisteminde Üretimi” başlıklı proje Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) A Grubu Acil Ar-Ge Proje Çağrısı çerçevesinde desteklenmeye hak kazandı. Projenin yürütücülüğünü BARÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümünden Doç. Dr. Dursun Kısa’nın yaptığı çalışmada, Dr. Öğr. Üyesi Rizvan İmamoğlu ise araştırmacı olarak yer alacak.

Şeker Hastalığı Tanısı İçin Yerli Enzim

Proje çerçevesinde GDH enziminin biyoreaktörde üretim optimizasyonu sağlanacak. Böylece yerli glukometre cihazları (şeker hastalığı tayin kiti) için ithal olarak temin edilen enzimler BARÜ laboratuvarlarında üretilecek. Proje sayesinde milli sermaye ülke içinde kalacak.

Çalışmalar BARÜ’nün Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteğiyle başarıyla tamamladığı proje çerçevesinde kurulan laboratuvarda hayata geçirilecek. BARÜ’nün altyapısını hazırladığı Biyokimya ve Rekombinant Enzim Üretimi Laboratuvarında üst düzey çalışmalar hayat bulacak.. Ayrıca proje, TÜBİTAK’ın 2209-B Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Destek Programı tarafından desteklenen Beyza Çölgeçen’in “Glukometre Cihazlarında Kullanıma Yönelik GDH Enziminin Rekombinant Üretimi” başlıklı projesinin devamı niteliğindeki çalışmalardan oluşacak.

Ülke İçin Önemli

BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise gayretleri dolayısıyla Doç. Dr. Dursun Kısa ile Dr. Öğr. Üyesi Rizvan İmamoğlu’nu tebrik etti. Türkiye’nin orta ve orta-yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıdan yüksek teknolojide üretim yapan bir yapıya geçme hedefini gerçekleştirmede önemli bir mesafe kat edildiğinin altını da çizen Rektör Uzun, “Her günün bir önceki günden daha iyi olması için tüm bileşenlerimizle birlikte büyük gayret gösteriyoruz. Bu doğrultuda, bir yandan öğrencilerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için çaba sarf ederken diğer yandan da akademik üretkenliğimizi her geçen gün daha iyi noktalara taşımak için gayret ediyoruz. Sürdürülebilir bir gelişim hedefiyle üretkenliğimizi arttırıyoruz, gelişiyoruz ve birlikte başarıyoruz” ifadelerini kullandı.

Şeker Hastalığının Tanısına Yönelik Kullanılan Kitlerdeki Enzim Yerli Olarak Üretilecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir