Sendika

Savdes-Sen: “Memur ve Emeklisi Enflasyon Altında Ezilmeye Devam Ediyor”

Savunma, Büro ve Destek Hizmetleri Sendikası (Savdes-Sen), Mayıs ayı enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Savdes-Sen tarafından resmi internet adresinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

MEMUR VE EMEKLİSİ ENFLASYON ALTINDA EZİLMEYE DEVAM EDİYOR

“TÜİK’in açıkladığı %3,37’lik Mayıs 2024 ayı enflasyon oranı ile birlikte, memurlara Haziran 2024 ayı hariç %6,4 oranında enflasyon farkı oluşmuştur.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı raporlarına göre 37.332 TL ortalama ücret alan bir memurun sadece Mayıs 2024 ayındaki kaybı 2390 TL.

TÜRK-İŞ’in Mayıs 2024 ayı yoksulluk sınırını 61.787 TL olarak açıkladığı dikkate alındığında, bir memurun 24.000 TL aylık kaybı olduğu görülüyor.

Türkiye Ekonomisinin 2024 yılının ilk çeyreğinde %5,7 büyümesine rağmen, memurların Gayri Safi Yurt İçi Hasıla içerisindeki payı büyümediğinden ve büyümeden refah payı verilmediği için memurların yoksullaşması kaçınılmaz oluyor.

Bu veriler ışığında, memurun sürekli yoksullaşmasının önlenmesinin yolu, Temmuz 2024 ayında en düşük memur ücretinin yoksulluk sınırına getirilmesi, gerçekçi enflasyon farkları ve ülkenin ekonomik büyümesinden çeyrek dönemler halinde pay verilmesi gerekmektedir.

Aynı durum, emekli maaşı ve ikramiyeleri için de uygulanmalı, emekli maaşı bağlama ve emekli ikramiyesi ödeme oranı yeniden belirlenmelidir.

Çözüm bellidir.

Daha fazla takati kalmayan memur ve emeklisinin sorunu çözülmeli, beklenti geciktirilmeden karşılanmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat