Gündem

Samsun Sahilinde 90 Cankurtaran Görev Aldı

Atakum sahilinde görev alan cankurtaranlar, düzenlenen provayla işbaşı yaptı. Senaryoda denizde yüzerken boğulma tehlikesi geçiren bir kişiyi sudan çıkarmak için harekete geçen cankurtaranlar, botla olay yerine gitti. Cankurtaranlar, boğulma tehlikesi geçiren kişiyi botla sahile ulaştırdıktan sonra sedyeye alarak ambulansa taşıdı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, provanın ardından gazetecilere: “Samsun’un mavi bayraklı 13 plajı var” dedi.

Kesintisiz 30 kilometrelik sahil bandında 90 cankurtaranın görev aldığını belirten Demir, “Cankurtaranlarımız her türlü kurtarma eğitimini alıyor. Ayrıca boğulma vakalarının önüne geçmek için denizde botumuz da var. Sahil bandı içinde cankurtaran kuleleri de bulunuyor. Vatandaşlarımızın denize girişini ve çıkışını takip ediyoruz. Boğulma vakalarının önüne geçmek için önemli tedbirler alıyoruz ama kıyılarımızda kum kayması yaşanıyor. Bu sebeple çok iyi yüzme bilmeyen insanlar paniğe kapılıyor ve boğulma tehlikesi yaşıyor.” dedi.

Samsun Sahilinde Yaz Boyunca Görev Yapacaklar

Cankurtaran ekiplerinin Samsun Sahilinde yaz ayları boyunca görev yapacağını dile getiren Demir, şunları ekledi:

Boğulma vakalarının önüne geçme noktasında oldukça başarılı ekibe sahibiz. Bugün ekiplerimizin tatbikatını izledik. Hem denizden hem de sahilden boğulma vakasına müdahale ettik. Ayrıca sağlık ekipleri gelinceye kadar ekiplerimiz sahilde de müdahalesini sürdürüyor, boğulma vakası geçiren vatandaşımızı ambulansa yetiştiriyor. Geçmiş yıllarda gençlerimizi, vatandaşlarımızı kaybettik. Aldığımız bu tedbirlerle başarılı hizmetimiz devam ediyor.

Demir, denize girerek serinlemek isteyen insanlara uyarıda bulunarak, “Tedbirlere riayet etsinler. Özellikle gençlerimiz cesaretli davranıyor ve kıyıdan çok açılıyor. Ekiplerimiz bunları izliyor ve bu kişileri uyarıyor. Ekiplerimizden önce vatandaşımızın kendi can güvenliğini alması gerekir.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu