Gündem

DSÖ’den Bu İlaca Uyarı: ‘Sahteleri Öngörülemeyen Etkilere Yol Açabilir’

DSÖ, son dönemin popüler zayıflama ilacı Ozempic’in sahte versiyonlarına karşı uyarıda bulundu.

Küresel çapta uyarı mesajı yayımlayan Dünya Sağlık Örgütü, sahte ilaçların sağlığı tehdit ettiğine vurgu yaptı. Ozempic gibi zayıflama ilaçlarının Türkiye’de bazı eczanelerde ruhsatsız satıldığına yönelik haberler basında yer almıştı.

DSÖ’den yayımlanan uyarı mesajında, bazı ülkelerde tip 2 diyabet ve obezite tedavisinde kullanılan semaglutid sınıfı ilaçların sahtesi hakkında bir tıbbi ürün olduğu bildirildi. DSÖ, kilo kaybı için reçete edilen bu ilaca olan talebin arttığını ve bu oranda sahtelerinin de artığının altını çizdi.

DSÖ açıklamasında, “DSÖ Küresel Gözetim ve İzleme Sistemi (GSMS), 2022’den bu yana tüm coğrafi bölgelerde sahte semaglutid ürünlerine ilişkin raporların arttığını gözlemliyor. Bu, bazı raporların onaylanmasının ardından DSÖ tarafından yayınlanan ilk resmi bildirimdir” ifadelerini kullandı.

Semaglutidler, tip 2 diyabetli kişilere kan şekeri seviyelerini düşürmek, kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmak ve iştahı da bastırdığı için kilo kaybı için reçete edilen ilaçlar olarak bilinmektedir.

DSÖ açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Semaglutidler, mevcut yüksek maliyetleri nedeniyle DSÖ’nün diyabet yönetimi için önerdiği tedavilerin bir parçası değildir. Ayrıca diyabet için semaglutidlerin kan şekeri ve kardiyovasküler risk üzerindeki etkilerine benzer etkileri olan daha uygun fiyatlı tedaviler mevcuttur.”

DSÖ, Ozempic’in internette veya sosyal medyada bazı belirsiz sitelerin önerisi üzerine değil yalnızca  doktor tavsiyesiyle kullanılması gerektiğini belirtti. DSÖ’nün temel ilaçlar ve sağlık ürünlerinden sorumlu başkan yardımcısı Doktor Yukiko Nakatani, “Sağlık uzmanlarına, düzenleyici-denetleyici kurumlara ve kamuoyuna bu sahte ilaçlardan haberdar olmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat