Sağlık Yatırımlarına 2023 Yılında Ne Kadar Bütçe Ayrıldı?

Sağlık Yatırımlarına 2023 Yılında Ne Kadar Bütçe Ayrıldı?

Resmi Gazete’nin yayımlanan mükerrer sayısında Yatırım Programı’nın Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı kararı yer aldı.

Sağlık yatırımlarına 32,7 milyar lira ödenek

Yayımlanan programa göre, Sağlık Bakanlığı yatırım bütçesi kapsamında, sağlık alanında fiziki altyapının oluşturulması, sağlıkta hizmet kalitesinin artırılması ve bölgesel farklılıkların azaltılması amaçlanarak yatırım bütçesine 32,7 milyar lira ödenek planlandı.

Adalet hizmetleri sektöründe etkinliğin artırılması amacıyla 2023 yılı yatırım ödeneği yüzde 178 artışla 11,7 milyar lira olarak belirlendi. Yatırımcı ve girişimcilere daha fazla yatırım yeri oluşturmak, üretim ve istihdamı artırmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen organize sanayi bölgesi projeleri için yüzde 314 artışla 3,2 milyar lira, küçük sanayi sitesi projeleri için ise yüzde 182 artışla 1,5 milyar lira ödenek sağlandı.

Ülkenin AR-GE ve yenilik kapasitesinin artırılmasına yönelik 2023’te TÜBİTAK AR-GE destek programlarına ve enstitülerine yüzde 121 artışla 7,2 milyar lira ödenek tahsisi yapıldı.

Merkezi Yönetim Bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan en fazla yatırım ödeneği tahsis edilenler, 45,2 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 39,4 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı, 37,7 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 37 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 32,7 milyar lira ile Sağlık Bakanlığı oldu.

Sağlık Yatırımlarına 2023 Yılında Ne Kadar Bütçe Ayrıldı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir