GündemSendika

Anadolu Sağlık-Sen: “Enflasyon Memur ve Memur Emeklilerini Bitirdi”

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının memur ve emeklilerinin enflasyona ezdirildiğinin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Yıllık bazda enflasyon Ağustos ayında %58.94’e yükselirken, bağımsız akademisyenler tarafından oluşturulan ENAG’ın yıllık enflasyonu %128.05 olarak açıkladığına değinen Genel Başkan Taşkın, TÜİK tarafından açıklanan Ağustos ayı enflasyon oranının ise %9.09 olduğunu ifade etti.

Ekonomi uzmanları tarafından beklenen sene sonu enflasyon oranının %65 olduğuna değinen Taşkın, TCMB’nin sene sonu enflasyon beklentisini %33’e ve 2025 yılı enflasyon beklentisini de%15 olarak düzelttiğini kaydetti. Hakem Heyeti’nin memur zammına ilişkin hükümet cephesinden sunulan teklifi olduğu gibi kabul etmesini akıl tutulması olarak belirten Taşkın, memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılı mali ve sosyal haklarının düzenlemesinin yetkili Konfederasyon ve ona bağlı sendikalar ile kamu işvereni arasında adeta tiyatroya döndüğünü; Merkez Bankası enflasyon beklentisi ve ekonomi uzmanlarının açıklamaları dikkate alındığında 2024 yılı için %15+10=%25; 2025 yılı için %6+5=%11 maaş zammıyla memur ve emeklisinin yaşamasının mümkün olamayacağını ve bunun enflasyona kurban edilmek olduğunun altını çizdi.

Düşük gelire sahip memur ve memur emeklilerine seçim öncesi verilen vaatlerin tutulmadığına değinen Necip Taşkın, kira yardımı ve büyükşehir tazminatının verilmediğini, 8077 TL seyyanen zammın kök maaşa ilave edilerek emekliliğe yansıtılmadığını, vergi diliminin yükseltilmediğini, vergi oranının %15’te sabitlenmediğini , Bayram ikramiyesi ve refah payı verilmediğini belirterek, memurun refah seviyesini artıracak herhangi bir düzenlemenin mevcut olmadığını, memurun alım gücünün enflasyon altında ezildiğini ve insanca yaşamasının mümkün olmadığını söyledi.

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, açıklamalarını şu sözlerle noktaladı;

“Enflasyon karşısında dar ve sabit gelirli memur ve memur emeklilerinin dışında parası olan herkes servetine servet katarken, memur ve emeklisi iyiden iyiye yoksullaştı. Hazine ve Maliye eski Bakanı Sayın Nebati’nin şu sözleri aslında dar ve sabit gelirli olanların bilerek yoksullaştırıldığını gösteriyor: “enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyor. Çarklar dönüyor.” Bu sözlerin unutulması mümkün değil. Bugün geldiğimiz noktada memur ve emeklisinin insanca yaşayabilmesi mümkün değil. Ağustos ayı itibariyle açlık sınırı 12.198 TL’dir. Asgari ücret açlık sınırının altında kalmıştır. 4 kişilik bir ailenin geçinebilmesi için ağustos ayında yoksulluk sınırı 39.733 TL olmuşken, memur ve memur emeklisine yaşamak adeta haram edilmektedir! Memur ve memur emeklisinin insanca yaşayabilmesi için yoksulluk sınırının üstünde bir gelire sahip olması gerekiyor ama ne yazık ki yetkili Konfederasyon ve Hükümet bunları bildiği halde gözümüzün önünde bir tiyatro ile geçiştirip topu Kamu Hakem Heyeti’nin üzerine atıyorlar. Hükümet yetkilerinin bugünkü enflasyonu dikkate alarak ivedilikle bir iyileştirmeye gitmesi zorunludur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu