Gündem

Balıkesir Şehir Hastanesi’nde Neler Oluyor? Sağlık Çalışanları ‘Kasten Yaralama’ Suçlamasıyla Tehdit mi Ediliyor?

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nde bir anne, çocuğunun doğum sürecinde yapılması gereken tıbbi müdahalelere karşı çıktığı iddia edildi. Konuya ilişkin sağlık çalışanları, hastane yönetimi tarafından uyarılırken, Anne N.Y.H.’nin yazdığı dilekçe de yer alan tehditler gündem konusu oldu.

Anne N.Y.H. hastane yönetimine yazdığı dilekçede, çocuğuna Hepatit B aşısı, K-Vitamini aşısı ve topuk kanı alımı gibi tıbbi müdahalelerin yapılmasını istemediğini belirtti. Ayrıca, doğumun ardından plasentanın kendisine verilmesini talep etti. Anne, Türkiye Anayasası’nın 17. maddesine ve Hasta Hakları Yönetmeliği’ne dayanarak, vücut bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini ve rıza olmaksızın tıbbi müdahalelerin yapılamayacağını savundu.

kasten yaralama

SAĞLIK ÇALIŞANLARI “KASTEN YARALAMA” SUÇLAMASIYLA TEHDİT EDİLİYOR

Anne N.Y.H.’nin yazdığı dilekçede sağlık çalışanlarına yönelik tehdit içeren cümleleri de dikkat çekti. Bu dilekçede, sağlık personelini TCK’nın 80/2,3-b,c,d maddelerince düzenlenen “KASTEN YARALAMA”, 89 maddesinde belirtilen “TAKSİRLE YARALAMA”, 257. maddesinde belirtilen “GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA” suçlarıyla tehdit ettiği ifade ediliyor.

Hastane yönetimi sağlık personellerini konuya ilişkin uyarırken annenin taleplerinin ise Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatına ve hastane prosedürlerine uygun olmadığını belirtti. Acil durumlar haricinde anne tarafından talep edilen şartların hastane koşullarında uygulanamayacağını açıkladı.

Olayın gelişmeleri yakından takip edilirken, sağlık personellerinin tehdit altında olduğu bir dönemde, bu tür durumların nasıl yönetilmesi gerektiği konusundaki tartışmalar devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu