Gündem

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü Mezunları İsyan Etti: “Tercih Yapamıyoruz”

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Programı mezunu yüzlerce öğrenci mağduriyetlerinin giderilmesi adına Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulundu. Bölüm mezunu mağdur öğrenciler açıklamalarında şu sözlere yer verdi:

“Başvuru yaptığımız esnada ‘genel okul kriteri bilgisi eşleştirilmedi’ ibaresi ile karşılaştık”

İlk olarak 2014 yılında Burdur Mehmet Aktif Ersoy Üniversitesi’nde açılan ve sonrasında ise 20’ye yakın üniversitede bulunan Bilgisayar Teknolojileri Bölümü, Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Programı öğrencileriyiz. 3244 olan nitelik kodumuzun henüz bir tanımı olmadığı için birçok memuriyet alanlarına başvuru yapamamaktayız.

Bilgi İşlem, Hasta Kayıt, Yazı İşleri, HBYS ve bu birimlerden başka birçok alan bizim çalışma alanımıza girmektedir. Görev yapabileceğimiz kuruluşlar; sağlık bakanlığına bağlı hastane veya diğer kuruluşlar, sosyal güvenlik kurumları, sağlık sektörüne bağlı bilgi-bilişim şirketleri, özel hastaneler, sigorta şirketleri, kızılay, sivil örgütler gibi alanlardır.

2022 mart ayı Sağlık Bakanlığı 10 bin kişilik işçi alımında; Bilgisayar Sistem Bakım Onarım ve Arıza Giderme alanı için Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri ön lisans bölümlerine denk olan bölümler başvurabilir ibaresi yer alıyordu. Fakat aynı eğitimi almış olan biz Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Programı mezunları başvuru yapamadık ve başvuru yaptığımız esnada “genel okul kriteri bilgisi eşleştirilmedi” ibaresi ile karşılaştık.

“KPSS puanıyla herhangi bir memuriyet branşına dahi tercih yapamamaktayız”

Bilgisayar Teknolojileri Bölümü bünyesinde, Bilgisayar Teknolojisi, Bilgisayar Programcılığı, Bilgi Güvenliği Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, İnternet ve Ağ Teknolojileri vb. ile eşdeğer olmamıza rağmen hiçbir alımlara başvuru yapamamaktayız. Herhangi bir bilişim teknoloji bölümüne de tercih yapamamaktayız. KPSS puanıyla herhangi bir memuriyet branşına dahi tercih yapamamaktayız.”

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu