Gündem

Sağlık Bakanlığı İdari İzinler Hakkında Görüş Yazısı Yayımladı

Sağlık Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“13 Temmuz 2022 Çarşamba ve 14 Temmuz 2022 Perşembe günlerinde izinli saydırılmaları Sayın Cumhurbaşkanımız. uygun görülmüştür.

Buna göre ilgili yazımızda da belirtildiği üzere Cumhurbaşkanlığının mezkür yazısı ile kamu kurum ve kuruluşlundaki çalışılanların idari izinli sayıldıkları bu süre, kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarının bu bağlamda Devlet memurlarının kanuni haftalık çalışma süresinde herhangi bu değişiklik hususu getiremez. Dolayısıyla. dini bayram nedeniyle idari izin verilen 13 Temmuz 2022 Çarşamba ve 14 Temmuz 2022 Perşembe günlerinin haftalık/aylık çalışılması gereken süre içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan. Kapsadığı yıllar ile sınırlı olmak üzere yürürlükte olan anılan Toplu Sözleşmenin 44 ün. maddesi çerçevesinde. dini bayram tatili sebebiyle idari izin günleri olan 13 Temmuz 2022 Çarşamba ve 14Temmuz 2022 Perşembe günlerinde 657 sayılı Kanunun ek 33 ün. maddesi kapsamında sayılan yerlerde fiilen göre; yapanlara çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılması  izin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı kanunun ek 33. maddesi kapsamında  nöbet ücreti ödenmesi gerektiği mütalaa edilmektedir. 659 sayılı KHK uyarınca bilgilerine arz ederim”

i̇dari i̇zin'e yönelik sağlık bakanlığı görüş yazısı yayımladı

i̇dari i̇zin'e yönelik sağlık bakanlığı görüş yazısı yayımladı

Bir Yorum

  1. Cumhurbaşkanlığı genelgesini hiçe sayarak nöbet tutan sağlıkçı in 26 saatini çalmak nasıl bir hukuk!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat