GündemSağlık Bakanlığı Haberleri

Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Herkesin Kullandığı O Ürünler Yasaklanıyor Mu?

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından bebek, genç, yaşlı herkesin kullandığı bazı serum fizyolojik ürünlerle ilgili ciddi risk taşıdığı gerekçesiyle inceleme başlatıldığı bildirildi. 66 ürünün ciddi risk içerdiği bilgisi paylaşılarak ürünlerin listesi açıklandı.

Sağlık Bakanlığı TİTCK tarafından 12 Eylül 2023’te yapılan duyuruda, yürütülen inceleme ve denetimin ardından İyon Sağlık Medikal Kozmetik İthalat İhracat ve San. Tic. A.Ş. firmasınca farklı markalar altında flakton formunda piyasaya sürülen ürünlerin ciddi risk taşıdığının tespit edildiği belirtildi.

Konuyla ilgili web sitesi aracılığıyla bir duyuru yayımlayan markanın açıklaması şu şekilde oldu;

“İyon Sağlık Medikal A.Ş. üretim prosesine dahil olan ve piyasaya en güvenilir şekilde arz edilen, 5 ml serum fizyolojikler ile ilgili Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 12.09.2023 tarihli duyurusunda; Kullanıcı sağlığına etki etmiş olumsuz durumun gelişmediği, ürün toplama ve geri çekme kararı olmadığı açıkça belirtilmiştir. Ancak; Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde ürün sınıflandırmalarından kaynaklı bir inceleme başlatıldı. MDD yönetmeliğinde Sınıf 1 olan ürün, MDR yönetmeliğinde 2a’ya çekilmiştir. Yeni regülasyonda tüm üretim kapsamı MDR sözleşmelerine dahil edilmiş ve süreç başlatılmıştır. Ürünlerimizin sınıf değişikliği, risk grubu adlandırması sonrasında algıda farklılıklar yaratmış, ürünün riskli olduğu algısı oluşmuştur. Bahsi geçen sınıf değişikliğinden dolayı, ürünlerimizin geçici olarak piyasaya arzının durdurulması kararı alınmış olup, incelemeler devam etmektedir.” (Kaynak: Habertürk)

TİTCK tarafından açıklanan ve İyon Sağlık Medikal Kozmetik İthalat İhracat ve San. Tic. A.Ş. tarafından üretilen yasaklı ürün listesi şu şekilde sıralandı:

sağlık bakanlığı açıkladı! herkesin kullandığı o ürünler yasaklanıyor mu?

sağlık bakanlığı açıkladı! herkesin kullandığı o ürünler yasaklanıyor mu?

sağlık bakanlığı açıkladı! herkesin kullandığı o ürünler yasaklanıyor mu?

sağlık bakanlığı açıkladı! herkesin kullandığı o ürünler yasaklanıyor mu?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu