Gündem

Sağlık Bakanı Koca, Kabine Sonrası Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Bartın’daki maden kazası sonrası tedavi görenlerin durumuna ilişkin bilgi veren Koca, “Şu an 3 madencimiz entübe, yoğun bakımda. Bugün veya yarın muhtemelen bir yaralımızı daha solunum cihazından ayırabiliriz. Diğer 3 yaralıdan biri zaten servise çıkarılmıştı. Yarın muhtemelen bir hastamız daha yoğun bakımdan servise çıkarılabilir. Genel durumları daha iyi, kötüye gidişleri yok ama 2 kişinin kritik durumu devam ediyor.” ifadesini kullandı.

Sağlık çalışanlarının yaşlı hastaya kötü muamelede bulunduğu görüntülerin kaydedildiği İçerenköy Özel Bayındır Hastanesinin durumuyla ilgili soru üzerine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hadisenin görüntüleri ortaya çıkar çıkmaz tedbir aldıklarını, müfettişleri görevlendirdiklerini belirtti.

Soruşturmanın disiplin kuruluna geçen hafta geldiğini aktaran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “İlgili sağlık çalışanlarının meslekten men edilme durumları değerlendirildi. Karardan sonra hastanenin nasıl yeniden hizmete açılacağı da netleşmiş olacak. Bizim açımızdan her sağlık tesisinin en erken sürede hizmete dönmesi esastır. Soruşturma tamamlandığında hastanenin nasıl hizmete gireceği de belirlenmiş olacak.” diye konuştu.

Etlik Şehir Hastanesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen günlerde açılışı yapılan Etlik Şehir Hastanesindeki yoğunluğun ne durumda olduğu sorusuna Bakan Koca, şu yanıtı verdi:

“Etlik Şehir Hastanesine hem bu açıktan atamayla birlikte çok sayıda hekimin ataması yapıldı hem de Devlet Hizmet Yükümlülüğü kurasında da eksik olan branşları tamamlamak üzere yeni hekimler yerleştirilmiş oldu. Her geçen gün bir planlama dahilinde hekim ve personel takviyesi yapılıyor. Şu an günlük poliklinik sayısı 8 binlere ulaştı. Yılbaşında 20 bini bulacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca mevcut hiçbir hastanemizi de kapatmıyoruz. Var olan hastanelerimiz mevcut yerlerinde sağlık hizmeti vermeye devam edecekler. Bu söylediğim Sami Ulus için de geçerli, Dışkapı için de geçerli, Onkoloji için de geçerli.”

– Hastane randevu sistemi

“Hastane randevularına ilişkin yeni bir düzenleme olacak mı?” sorusu üzerine ise Koca, bu konuda her gün iyileştirmeler yaptıklarını söyledi.

Koca, “Tamamen istediğimiz noktada olmasa da sorun giderek azaldı. Biliyorsunuz kamuya dönen hekimlerimiz oldu. Yaklaşık 6 bine yakın hekim döndü. Sanıyorum onlar da önümüzdeki 3-4 hafta içinde göreve başlamış olurlar. Sorunun her geçen gün azalacağını söyleyebilirim. Bununla ilgili yeni birtakım tedbirleri de hızla alıyoruz.” şeklinde konuştu.

3 Yorum

  1. Bu bakanın 3 4 haftası da hiç bitmiyor maşallah ne sorarsanız sorun hep 3 4 hafta diyor geri kalanı yok!

  2. sayın bakan ne yaparsanız yapın mazlumun ahı tahtan indirir şahı. NE YAPTIYSAM DEVLET YETKİLİSİ OLARAK DERDİMİ HİÇ KİMSEYE ANLATAMADIM.HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.

  3. SAYIN BAKANIM HEKİMLERİN ÖĞRENCİ OLANLARINA DAHİL HÜKÜMET OLARAK ALABİLDİĞİNE ÇALIŞIYORSUNUZ.TUS A YILLARIMI VERDİM. BEŞ DEFA YERLEŞTİRİLME BARAJINI AŞTIM. MART TUS DA 2. EYLÜL TUSDA 1. OLDUM KONTENJAN AÇMADIĞINIZ İÇİN YERLEŞEMEDİM.SUÇUM HEKİM OLMAMAK VE DERECE YAPMAK. BENİM YİRMİ YILLIK EMEĞİM NE OLACAK.BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.MAZLUMUN DURUMU MALUMUNUZA CEP:05332064480

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat