Gündem

Prof. Dr. Uzel’den Yeni Hekimlere Tavsiyeler

Prof. Dr. İlter Uzel, düzenlenen törende öğrencilere edecekleri yeminin önemine dikkati çekti. Uzel, tıpta yemin geleneğinin çok eski olduğuna vurgu yaptı. Uzel, “Akılcı tıbbın babası İstanköylü Hipokrat 2500 yıl önce mesleğe başlarken öğrencilerine yemin ettirirdi. Hemen bütün uygarlıklarda bu arada Türk İslam uygarlığında da yemin veya yemin yerine üstat hocaların vasiyetleri vardır ki bizim tıp fakültemizde de benim bulunup imzaladığım Hipokrat andının altındaki Anadolu’nun İbni Sina’sı Konyalı Hacı Paşamızın vasiyeti buna güzel ve anlamlı bir örnektir” dile konuştu.

Yeni Hekimlere Tavsiyeler

Daha sonra öğrencilere seslenen Prof. Dr. İlter Uzel “Biraz sonra meslek büyüklerinizin sizlerden önce binlerce yıldır yaptıkları gibi Hekim Andı içecek ve mesleğe fiilen başlayacaksınız. Bu yemin ritüelinin manevi yanı çok büyüktür. Yaşamınızın sonuna kadar belleklerinizde hep yaşar, hep hatırlarsınız. Bir söz verme anlamındaki bu andın, bu yeminin her cümlesi tıpkı bir matematik veya bir fizik formülü gibidir. Nasıl ki matematikte, fizikte bir formülü ezberlersiniz, onunla binlerce sorunu problemi çözersiniz işte ant metni her cümlesiyle sizin sorunlarınızı çözecek, yol gösterecek kalıcı formüller bütünüdür.

Bu metni her zaman hatırlayın. Bu metni gözden geçirin ki sürekli kendinizi yenileyerek yüce milletimize hem çağdaş ve hem de etik bir hekimlik uygulayabilesiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat