Gündem

Prof. Dr. Turan: Tek Örnekle 3 Hastalığı Tespit Eden Yerli Kit Kullanılmaya Başlayacak

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu Prof. Dr. Turan, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, kış mevsiminde, özellikle havaların soğumasıyla birlikte grip virüslerinin sıklıkla görüldüğüne vurgu yaparak, önceki dönemlerle kıyaslandığı takdirde farklı bir durum yaşanmadığını ve sorun teşkil edecek bir durum olmadığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Turan, yalnızca geçtiğimiz iki yıl içerisinde Kovid-19 salgınının baskın olması ve bireysel önlemlerin etkisiyle bu virüslere sık rastlanmadığını işaret ederek, “Son birkaç aydır Kovid-19 belli bir oranda kaldı ama diğer viral etkenlerde ciddi artış yaşandı. Ocak ayı itibarıyla da durum bu şekilde seyrediyor, şubatta da böyle devam edeceğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“İyileşme bir miktar gecikiyor”

İnsanlar arasında en fazla rhinovirüs, RSV, influenzanın görüldüğünden bahseden Turan, insanların ateş, baş-boğaz ağrısı, halsizlik, burun akıntısının haricinde sindirim sistemi problemleriyle de hastanelere başvurduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Turan, hastalarda genellikle ciddi ateş, halsizlik şikayetlerine rastlandığını vurgulayarak, şu sözleri kullandı:

“Bu viral etkenlerin oluşturduğu hastalıklar biraz da uzun sürüyor. Geçtiğimiz yıllarda Kovid-19 nedenli viral etkenler daha az görülüyordu, oluşturduğu klinik tabloları bu kadar ağır hissetmiyorduk.

Bu yıl yani Kovid-19 sonrası, mevsimsel grip etkenleri çok uzun süreli bir tablo oluşturuyor. İyileşme bir miktar gecikiyor. Fakat burada önemli olan kişilerin kendilerini izole edip, beslenme, sıvı alımları ve istirahatlerine dikkat ederek vücut direncini güçlendirmeleri. Bu tablonun yarattığı hastalıkta akciğer tutulumu çok sık gördüğümüz bir şey değil, sadece bir üst solunum yolu rahatsızlığı ile devam ediyor.”

İkincil enfeksiyonlara dikkat

Bazı hastaların 3 haftayı geçtiği halde geçmeyen şikayetlerle hastanenin yolunu tuttuğunu kaydeden Turan, şu bilgileri vererek sözlerine devam etti:

“Bazen viral enfeksiyonla başlayan hastalıklarda sekonder (ikincil) enfeksiyonlar da ortaya çıkabiliyor. Kişiler sanki ilk geçirdiği hastalık nedeniyle iyileşemediğini düşünüyor ama öyle değil. Viral enfeksiyonun üzerine bazen bakteriyel enfeksiyon çıkabiliyor ve bu noktada yeniden doktorlarına görünüp tedavilerinin düzenlenmesi gerekiyor. Şu an Türkiye’de uzayan ve bazen ikincil enfeksiyona dönüşen hastalık tablosuyla sıklıkla karşılaşılıyor.”

“Aynı anda hem Kovid-19 hem de influenza geçirilebiliyor”

Prof. Dr. Turan, kimi zaman hastada aynı zamanda farklı birtakım viral enfeksiyonlara da rastlandığının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu durum bireyden bireye değişiyor. Ancak ortamda birden fazla viral etken olduğu için hasta olan kişide virüsler, kendilerine doğru bir konakçı bulmuş gibi oluyorlar. Bu nedenle hastalık uzun süre geçmiyor. Kişiler aynı anda hem Kovid-19 hem de influenza veya rhinovirüsü geçirebiliyor. Fakat bu nadir bir durum, sağlıklı, dinç bireylerde görmek çok mümkün değil. Fakat vücut direnci düşük, ek hastalığı olan, yaşı ileri kişilerde bu durumla karşılaşabiliyoruz.”

Kovid-19 ile mücadele konusunda bireysel tedbirlerin ciddi başarı sağladığını vurgulayan Prof. Dr. Turan, diğer viral enfeksiyonlar için de benzer bir durumun görüldüğüne dikkat çekti. Hastalık belirtisi gösterenlerin kendini izole etmesi, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyması ve özellikle 65 yaşın üstündeki bireylerin grip aşılarını mutlaka yaptırmasının oldukça önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Turan, viral enfeksiyon geçiren, tedavisini olan ancak 10 günün ardından tam iyileşecekken tekrardan ateş gibi rahatsızlıkları yaşayanlara yeniden doktora başvurmaları önerisinde bulundu.

“Kovid-19 pozitiflik oranı yüzde 8-10 düzeyinde”

Kovid-19 vaka sayılarından da bahseden Turan, “Kovid-19 pozitiflik oranı son 2-3 aydır standart bir düzeyde gidiyor, bir artış söz konusu değil. Alınan örneklerin çoğunlukla yüzde 8-10’unda pozitiflik devam ediyor. Kovid-19 pozitif olanlar sağlıklı ve genç bireylerse genellikle normal enfeksiyon gibi geçiriyor. Fakat ek hastalıkları yani komorbiditesi olanlarda ağır hastalık, yoğun bakım ihtiyacı oluşabiliyor.” ifadesini kullandı.

Tek bir kit ile 3 tespit

Prof. Dr. Turan, tek örnek alınarak Kovid-19, influenza A, influenza B ve RSV’ye aynı anda bakılmasına olanak sağlayacak yerli tanı kitinin de geliştirildiğini hatırlatarak, şu sözleri kullandı:

“Önümüzdeki günlerde, tek bir örnekle kişilerin Kovid-19 mu yoksa başka bir etkenle mi enfekte olduğunu gösterebileceğiz. Ayrı ayrı bakmaktansa tek bir kit üzerinden bunu yapmanın hem pratik hem de oldukça başarılı olacağını düşünüyoruz. Yeni tanı kitini önümüzdeki günlerde kullanmaya başlayacağız. Böylelikle daha hızlı ve kolay tanı koyabileceğiz.” (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat